Miasto: Londyn

Herb Londynu

Londyn (ang. London) - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Londyn położony nad Tamizą, jest jednym z dwu największych miast Europy (obok Moskwy), jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi około 7,1 miliona (2001) na obszarze 1607 km2; cała zas aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 milionów ludzi, ale taki zasięg jest kwestionowany przez liczne grono geografów (częściej odnosi się on do obszaru tzw. megalopolis). Inne zródła podają, że zespół miejski Londynu liczy ok. 11,5-12 mln mieszkańców.

Mapa Londynu


Współczesny Londyn jest największym europejskim centrum finansowym (kilkaset banków, największa giełda w Europie, liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne); ogromnym ośrodkiem przemysłowym (produkcja elektroniki, statków, chemikaliów, włókiennictwa i in. oraz największym światowym ośrodkiem handlu kauczukiem i poligrafii). Miasto pełne zabytków i muzeów przyciąga rocznie kilkanascie milionów turystów, jest także największym europejskim węzłem komunikacji lotniczej (lotniska Heathrow i Gatwick przyjęły w 2003 roku ponad 70 milionów pasażerów).

Administracyjnie Wielki Londyn (Greater London) jest podzielony na 32 Boroughs (dzielnice) oraz autonomiczne City: z tego 12 oraz City of London tworzą Inner London (Wewnętrzny albo Centralny Londyn), a pozostałe - Outer London.

Najważniejsze (rownież ze względów historycznych) dzielnice to City of London i City of Westminster położone na lewym brzegu Tamizy, oraz Southwark i Lambeth na prawym, południowym brzegu.

Dzielnica Chelsea jest znana ze znajdujących się w niej nowoczesnych rezydencji. Obecnie najbardziej znaną ulicą jest Cheyne Walk, usytuowana nad rzeką. Z tej dzielnicy można wygodnie dojechać do sklepów i teatrów na West End. Od nazwy powyższej dzielnicy powstał klub Chelsea FC.


Symbole Londynu

Dane dotyczące zabytku  
Nazwa Big Ben
Informacje ogólne:

Wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St Stephen Tower (ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. Wieża Zegarowa), należacej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara i samej Wieży.


Dane dotyczące zabytku  
Nazwa Tower Bridge
Informacje ogólne:

Most zwodzony w Londynie (mylony niekiedy z sąsiednim mostem Londyńskim London Bridge), przeprowadzony przez rzekę Tamizę, w pobliżu Tower of London, od której bierze swą nazwę. Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Mimo zastrzeżeń zgłaszanych przez zarząd zamku Tower of London ustawa została uchwalona. Postawiono jednak warunek, który został spełniony, styl mosty miał harmonizować ze stylem zamku.

Architektem jego był Horace Jones, który zastosował modną podówczas konstrukcję: stalowy szkielet obłożony kamieniem w stylu neogotyckim. Most został ukończony w 1894. Jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do 60 m wysokości powyżej poziomu wody. Przez pierwsze lata był otwierany nawet 6000 razy rocznie teraz jedynie 400 razy na rok.


Dane dotyczące zabytku  
Nazwa Trafalgar Square
Informacje ogólne:

Plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich. Jego budowę zaczęto w 1829 roku a w 1843 ustawiono na środku 55 metrową Kolumnę Nelsona. Plac zdobią także pomniki króla Jerzego IV, gen. Haveloka i gen. Napiera oraz fontanny sir Lutyensa. Jest to tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń zarówno politycznych jak i sylwestrowych.


Dane dotyczące zabytku  
Nazwa Piccadilly Circus
Informacje ogólne:

Plac i skrzyżowanie głównych ulic w dzielnicy West End w Londynie, niedaleko Soho.Miejsce rozpoznawalne na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym umieszczonym na jednym z rogów placu. W centralnym miejscu znajduje się fontanna z figurką Erosa. Jest to miejsce spotkań Londyńczyków i atrakcja turystyczna Londynu. Bezpośrednio pod placem w podziemiach znajduje się stacja metra Piccadilly Circus.


Tekst pochodzi z wikipedia.pl

klubMPbramki
1Man City65148164-54
2Liverpool66138132-71
3Man Utd65118116-69
4Chelsea66113110-80
5Leicester City66109119-85
6Tottenham66101109-81
7Arsenal659992-77
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Fikayo Tomori10
5N'Golo Kante10
6Jorginho10
7Christian Pulisic02
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Aston Villa
2:1
Chelsea
Aston Villa - Chelsea
B. Traore 43`
A. El-Ghazi (pen.) 52`
B. Chilwell 70`
23.05.2021, 16:00
Villa Park (Birmingham)
Panel kibica
osób online
17254
aktywnych
uzytkowników
32082
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie19,44%
Prawidłowe działanie UEFA5,56%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie41,67%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon16,67%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu16,67%
36 odpowiedzi