Fantastyczny wieczór w Stambule. Chelsea po karnych przegrywa Superpuchar Europy

14.08.2019, 23:44 salonnier
Chelsea przegrała z Liverpoolem w meczu o Superpuchar Europy. The Blues okazali się gorsi od The Reds dopiero w serii rzutów karnych. Decydującą jedenastkę zmarnował Tammy Abraham. Po 120 minutach zaciętego pojedynku było 2:2.

Od początkowych minut byliśmy świadkami dobrego futbolu. Obie drużyny grały ofensywną piłkę, choć były bardzo uważne i starały się popełniać jak najmniej błędów. Liverpool kilka razy zagroził bramce Kepy Arrizabalagi, ale The Blues nie pozostawali im dłużni.

Wraz z upływem czasu Chelsea przejmowała coraz większą inicjatywę. Po efektownej akcji Pedro trafił w poprzeczkę. Kilka minut później N'Golo Kante fantastycznie uruchomił Christiana Pulisicia, a ten ściągnął na siebie uwagę kilku rywali, po czym zagrał do Oliviera Giroud. Francuz zachował zimną głowę i strzałem lewą nogą umieścił piłkę w bramce rywali.

Chwilę później The Blues wyprowadzili kolejny szybko kontratak, a Christian Pulisic po znakomitym rajdzie i zbiegnięciu do środka boiska pokonał Adriana, jednak w momencie podania Amerykanin znajdował się na pozycji spalonej i bramka nie została uznana.

W kolejnych minutach przewaga The Blues była jeszcze bardziej widoczna. Liverpool wydawał się zaskoczony wysokim pressingiem londyńczyków i popełniał sporo prostych błędów. Na przerwę Niebiescy schodzili przy skromnym prowadzeniu i po naprawdę dobrej grze.

Po zmianie stron obraz gry uległ radykalnej zmianie. Liverpool odważnie ruszył do ataku i już w 48. minucie zdołał doprowadzić do wyrównania. Po dobrej kombinacji Firmino zagrał do Sadio Mane, który "na raty" pokonał Arrizabalagę. W tej sytuacji błąd popełniła defensywa The Blues, która zbyt statycznie zachowała się we własnym polu karnym.

W kolejnych minutach The Reds nadal przeważali i szukali możliwości strzelenia drugiej bramki. Podopieczni Franka Lamparda starali się uspokoić grę i wybić rywali z uderzenia.

Po około kwadransie drugiej połowy gra wyrównała się. Chelsea zdołała przetrzymać szturm rywali i zaczęła odpowiadać groźnymi atakami. Po jednym z nich Mason Mount pokonał bramkarza Liverpoolu, ale to trafienie nie zostało uznane z powodu pozycji spalonej młodego pomocnika.

W kolejnych minutach oglądaliśmy ciekawe spotkanie, a obie drużyny tworzyły sobie ciekawe okazje. Mimo to, żadnej z nich nie udało się strzelić bramki i podstawowy czas gry zakończył się remisem 1:1, przez co pani sędzia zarządziła dogrywkę.

Dodatkowy czas gry lepiej rozpoczęli podopieczni Jurgena Kloppa. Po efektownej wymianie podań Roberto Firmino zagrał do Sadio Mane, a ten pięknym uderzeniem po raz drugi pokonał Arrizabalagę. The Blues znaleźli się w trudnej sytuacji, ale bardzo szybko zdołali na nią zareagować.

Duże zagrożenie stwarzał Tammy Abraham. Anglik najpierw zdołał oddać dobry strzał po wygraniu pojedynku z Van Dijkiem, a następnie wywalczył rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Jorginho, który ze stoickim spokojem pokonał Adriana. Chwilę później strzał Abraham po podaniu od Pedro o centymetry minął bramkę rywali.

Pierwsza część dogrywki stała na stosunkowo wysokim poziomie, obie drużyny strzeliły po jednej bramce i wyraźnie chciały rozstrzygnąć losy spotkania przed rzutami karnymi.

W drugiej części dogrywki tempo gry wyraźnie spadło. Mimo to, Chelsea mogła przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Najpierw bardzo dobre uderzenie Mounta fantastycznie sparował Adrian, a w następnej akcji strzał Pedro zza pola karnego o centymetry minął słupek bramki Liverpoolu.

Do końca dogrywki żadnej z drużyn nie udało się już stworzyć żadnej groźnej okazji i o losach tegorocznego Superpucharu Europy decydowały rzuty karne.

W czterech seriach wszyscy zawodnicy wykorzystali swoje próby. W piątej, decydującej, bramkę strzelił Mohamed Salah, a uderzenie Tammy'ego Abrahama obronił Adrian i to The Reds sięgnęli po Superpuchar Europy.

Liverpool 2:2 Chelsea (0:1) (5:4 w karnych). Bramki: Mane 48', 95' – Giroud 36', Jorginho 101' (kar.)

Liverpool: Adrian; Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (Alexander-Arnold 90'); Fabinho, Milner (Wijnaldum 64'), Henderson; Oxlade-Chamberlain (Roberto Firmino 46'), Mane (Origi 103'), Salah

Chelsea: Arrizabalaga; Azpilicueta (c), Christensen (Tomori 85'), Zouma, Emerson; Kovacic (Barkley 101'), Jorginho, Kante; Pedro, Giroud (Abraham 74'), Pulisic (Mount 74')
źródło: własne

Komentarze (25):

VanGreg
0
16.08.2019, 17:52 Użytkownik, komentarzy: 697 newsów: 0

Batshuayi jest w najlepszym wieku dla napastnika, a przegrywa walkę z prawie emerytowanym Ziru i młodym Abrahamem. To jest chyba kolejny zawodnik od Conte którego trzeba będzie sprzedać.
W sumie Morata, Michy, Bakyoko, Alonso(?, jak dla mnie tak ale można sie wspierać), Zapacosta - to nieudolne transfery Conte
Na Bake liczyłem w tym sezonie, ale raczej odejdzie, więc sie przeliczyłem.

blue1
0
16.08.2019, 16:55 Użytkownik, komentarzy: 4385 newsów: 0

Ja mam tylko nadzieję, że gdy do gry wrócą nieobecni to kontuzje będą nas omijać szerokim łukiem, a piłkarze będą walczyć tak jak do tej pory w każdym meczu PL, LM i pucharach angielskich. Jeśli wszystkie te czynniki się sprawdzą to czeka nas świetlana przyszłość, wierzę w to.

Bryan
+6
16.08.2019, 16:07 Redaktor, komentarzy: 4202 newsów: 2404

Wszystko już napisaliście na temat tego meczu, więc od siebie dodam tylko, że również byłem bardzo zadowolony z postawy naszych zawodników. Brak zwycięstwa boli, ale najważniejsze jest to, że The Blues pokazali ambicję i wielką wolę walki. Jeżeli to był kierunek, w którym ma zmierzać Chelsea dowodzona przez Franka Lamparda, to możemy spać spokojnie.

Chciałbym jeszcze odnieść się do Tammy'ego Abrahama. W pewnym sensie rozumiem krytykę pod jego adresem i rozumiem też argumenty Qszu, że Championship a Premier League to coś zupełnie innego jeśli idzie o strzelanie bramek i podobne obawy wyraziłem w paru felietonach. Niemniej jednak całą tę sprawę najlepiej opisuje znane powiedzenie: tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Krótko mówiąc, kto jeśli nie Abraham?

Ja bardzo lubię Giroud. Zimą 2018 roku nie spodziewałem się, że ten gość przysporzy mi tyle radości. W ubiegłym sezonie dobitnie pokazał, ile znaczy dla tej ekipy. Dobrze, że mamy go w kadrze, bo jest wzrorem dla młodych piłkarzy. Niech patrzą na niego i uczą się, jak wiele można ugrać, nawet mimo mankamentów, jeśli chce się ciężko pracować. Tyle że właśnie on tych mankamentów już nie przeskoczy, a poza tym wiek swoje robi, co widać było w ostatnim meczu. Nie ma opcji, żeby w wieku 33 lat był naszym podstawowym napastnikiem. Czasem zdarzają się ewenementy takie jak Glen Murray albo Fabio Quagliarella, ale nasz Ollie raczej nie należy do takiego grona.

Batshuayi? To jest jedna wielka niewiadoma. Przez 1,5 roku gry w Chelsea sprawiał wrażenie, jakby nie wiedział, co się wokół niego dzieje. Czy Frank ma na niego jakiś pomysł? Chciałbym żeby tak było, ale jego nieobecność w dwóch pierwszych meczach daje do myślenia.

Pozostaje zatem młody i niewątpliwie bardzo głodny gry Tammy. Wiem, że ewidentnie zawalił tego karniaka – identycznie jak Lukaku z Bayernem w 2013 roku – ale nie tacy gracze zawodzili w konkursach jedenastek. Trzeba dalej dawać mu szanse i wierzyć, że się uda. Nie ma zbytnio innych opcji do wyboru.

yarexq
0
16.08.2019, 00:21 Użytkownik, komentarzy: 330 newsów: 0

Mimo że trzymałem za naszymi to się nie spodziewałem takiego meczu w wykonaniu naszych. Pierwsze 20 minut lekko ze strachem, potem ich przycisnęli do muru i zdobyli
tylko jedną bramkę, a gdyby się poszczęściło Pulisiciowi to bylby już w ogóle kosmos. Cieszy mnie dyspozycja w tym meczu Zoumy, który po wiadomo jakim meczu z Mułami zagrał na swoim dobrym poziomie, to samo się tyczy Pedro. A o Jorginho to nawet nie wspominam, facet się odradza. Niezmiernie czekam na kolejne mecze.

Qszu
0
15.08.2019, 16:01 Użytkownik, komentarzy: 1751 newsów: 0

@BluMan
Świetny komentarz brakuje mi w nim tylko paru słów odnośnie drużyny przeciwnej, która potwierdziła swoje pierwszeństwo w Europie z ubiegłego sezonu.

Zaintrygowałeś mnie też swoim spostrzeżeniem odnośnie Jorginho, ale masz rację. Co prawda za Sarriego można by jeszcze postawić przy nim wiele znaków zapytania, ale wydaje się, że teraz jakby dostał nowe życie po przejęciu sterów przez Franka. On faktycznie ma zadatki na kapitana, ale może niech najpierw zacznie od v-ce? Ciekawe czy inni też go tak postrzegają.

Co tyczy się Abrahama. Ja go jeszcze nie skleślam. Wiem ile nabroił w ubiegłym sezonie na szczeblu drugiej ligi, ale okres przedsezonowy i mecz z MU miał raczej kiepski nawet jak na małolata - inni byli lepsi co nie zmienia faktu, że dalej w niego wierzę.

I jak tak jeszcze raz przeanalizowałem serię jedenastek to trener Klopp chyba miał nosa ustawiając Salaha na 5 serię żeby wykończył Nas nasz były zawodnik. Ehhh

KarusCFC
+4
15.08.2019, 15:16 Użytkownik, komentarzy: 2291 newsów: 5

Mimo braku trofeum jestem z nich dumny.

Nie ma Edena ale teraz znacznie więcej zawodników w drużynie próbuje dać coś od siebie, dopiero to drugi mecz sezonu ale widać kolektyw, jeden walczy za drugiego, dawno tego u Nas nie widziałem. Gra jest szybka i zdecydowana, nawet Liverpool Kloppa miał problem gdy graliśmy szybką piłkę na małej przestrzeni, ciągle są nieporozumienia, złe zagrania ale to normalka, potrzeba czasu, niech go Frankie dostanie dużo, ma z kim pracować a sezon zleci szybko i będzie pora na wzmocnienia, niech tylko zarząd nie wyskakuje z bzdurami i będzie dobrze.

Ngolo zbliża się do kolejnego szczytu i przemienia się w jeszcze lepszego pomocnika, poprzedni sezon mu w tym pomógł, a teraz gra bardzo naturalnie w tej roli, świetny występ. Emerson cudo, Alonso pewnie myśli że mógl wiać kiedy mógł, czekać tylko aż wyklaruje się para ŚO, wróci James odciążając Azpiego bo byczek z Pampeluny w ostatnich miesiącach jest jakiś nieswój, jest spóźniony, niedokładny i rozkojarzony.

BlueMan ja się zgadzam z Tobą co do Jorginho, gość ma i pasję i dryg do tego, Frank chyba też go lubi i jego grę. Czekać tylko aż wróci reszta ekipy w pełni zdrowia i każdy będzie zasuwał o swoje miejsce na boisku.

BluMan
+6
15.08.2019, 12:29 Użytkownik, komentarzy: 3660 newsów: -1

Po przegranym meczu byłem niesamowicie wkur...wkurzony :D Teraz, po przespanej nocy i ja trochę podzielę się swoimi opiniami na temat meczu i zawodników, którzy uczestniczyli w meczu. Zrobię to pierwszy raz od dłuższeeego czasu.

Co do meczu, to graliśmy jak równy z równym, a nawet i lepiej. Gra była piękna dla oka, jestem zachwycony! Dlatego smuci, że tak pięknie zagraliśmy, a jednak przegrana, gdzie puchar był dosłownie na wyciągnięcie ręki :(

Teraz zawodnicy: *Kepa - Jak to Kepa robił swoje, interwencje na refleks i na instynkt. Gdyby nie jego obrony, to nawet do dogrywki by nie doszło. Szkoda, że nie obronił tych dwóch strzałów z rzędu w konkursie rzutów karnych, bo już miał piłkę na rękawicach. Ale takie są zalety silnych strzałów.
*Obrona: Niesamowicie smuci mnie zjazd formy Cesara :/ Bardzo lubię tego zawodnika za oddanie i waleczność, ale coś z nim nie jest tak. Może powoduje to przemęczenie, spowodowane tym, że od dwóch sezonów opuścił ilość meczów, które można policzyć na palcach jednej ręki. Nadzieja w Reecem Jamesie, że trochę go odciąży, a nawet zajmie jego miejsce.
Idąc dalej w obronę Zouma poprawił się zdecydowanie od meczu z MU, Christek również - musiałbym jeszcze raz mecz obejrzeć, by określić, czy nie popełnili gdzieś jakiegoś błędu, bo oglądając na żywo i na gorąco nie potrafię być obiektywny :D
Emerson- cóż tu dużo powiedzieć... W końcu ktoś usadził na dupie Alonso. W końcu ktoś w postaci trenera widzi, ile daje Emers, a ile hamulcowy. Tak powinien wyglądać boczny obrońca! Brazylijczyk był moim faworytem od pierwszego dnia, kiedy przyszedł do Chelsea. Imponował mi swoimi umiejętnościami gdy jeszcze grał w Romie. Warto podkreślić, że zawodnik odbudował się po zerwaniu więzadeł w kolanie ;D
Podsumowując obronę - dojdzie Reece, to boki obrony po obu stronach będą śmigać aż miło! Na dodatek na środek dochodzi Rudiger. Rozpisałem się o obronie, bo to jej trzeba poświęcić najwięcej uwagi, ze względu na to, jak bardzo ona kuleje. W dalszej części już będzie w skrócie.
* Pomoc: Bez zastrzeżeń. Mamy w pełni obsadzony środek pola, a nawet kłopot bogactwa, ale to akurat mnie cieszy. WIdać było świeżość w grze Ngolo. Zatrzymam się przy Jorginho. Możecie mnie hejtować, ale dla mnie to materiał na kapitana drużyny. Mózg zespołu, który potrafi dowodzić i widać jak żyje meczem. Na dodatek jest to przesympatyczny gościu.
* Skrzydłowi/napastnicy: Pokładałem spore nadzieje w Pulisiciu i jak widać nie rozczarowuje mnie. Mimo, że jest ode mnie młodszy dwa miesiące bardzo mu kibicuję i chcę, żeby stał się zawodnikiem, dla którego kibice będą chcieli przychodzić na stadion i żeby stał się topowym zawodnikiem na świecie, bo ma talent i potencjał. Musi poprawić jednak staminę. W przeszłości oglądając jego mecze, gdy wychodził w wyjściowym składzie pierwsza połowa na pełnych obrotach, później przychodzi druga odsłona meczu max 25 minut i już nie ma sił i nadaje się do zmiany.
Pedro- Wywarł na mnie największe wrażenie. Tak jak często mnie irytuje, tak po tym meczu pełne ukłony dla niego. Raz widziałem jak stracił w piłkę w typowy dla siebie sposób, czyli poprzez poślizgnięcie się, a drugi raz podobno poszła po tym bramka na 1-2. Musiałbym również i w tej sytuacji obejrzeć powtórkę. Jednak to nie zmienia faktu, że harował i grał jak z nut! Chciałoby się oglądać go w takiej postaci mecz w mecz.
Giroud- Zrobił swoje, strzelił bramkę nasz Mister Eurowide.
* Młodzi rezerwowi: Mount- mi się podobał, tak samo jak w meczu z MU, a i tak spadły na niego jakieś słowa krytyki po ligowym meczu.
Abraham- oj Tammy Tammy... Dałbym mu czas,widać, że Lamps mu ufa. Jeśli nie wykorzysta dobrego serca trenera, to wtedy będziemy bić brawa dla użytkownika Qszu. Czas pokaże, cierpliwości.

Zagraliśmy dwa oficjalne mecze pod wodzą Franka, a już widać przyjemną dla oka piłkę! Tylko więcej szczęścia i mniej poprzeczek oraz słupków ;D

Chelsea4-ever
+1
15.08.2019, 09:42 Użytkownik, komentarzy: 7065 newsów: 2

Niech tylko wróci Odoi, Loftus, Rudiger to nasza siła rażenia niesamowicie wzrośnie. Gramy fajna dla oka piłkę, w końcu zaczniemy strzelać bramki na zawołanie. Do poprawy jest sporo, ale za czasów Sarriego czy Conte nie graliśmy takiej piły i sie niesamowicie jaram tym co gramy.

Blue_Krzi
+2
15.08.2019, 09:34 Użytkownik, komentarzy: 1827 newsów: 0

To dopiero początek sezonu a za nami już 2 meczę z drużynami top6, Na początek był chłodny prysznic i bolesna porażka, teraz trofeum po raz kolejny uciekło nam w rzutach karnych, ale to z kim z Liverpoolem drużyną budowaną już z 4 sezon jak nie 5 drużyna która w zeszłym sezonie wygrała ligę mistrzów a ligę krajową wciągała z łatwością tylko City ją ubiegło.

Na początku bałem się tego sezonu, ale jak zobaczyłem jak gra Chelsea to zrozumiałem, że jeśli tak mamy grać to o ten sezon musimy być spokojny bardziej niż United, Arsenal czy nawet Totenham.

Powiem też trochę o poszczególnych zawodnikach

Pedro- Człowiek którego po meczu z United nikt nie chciał widzieć na oczy dzisiaj był tym kim tak naprawdę jest człowiekiem z niesamowitą techniką i bagażem(Tak naprawdę największym)doświadczenia dlatego jest z nami i powinniśmy się z tego cieszyć.
Zouma- Kolejny człowiek który tak naprawdę zawalił nam mecz z United a po tym meczu wierzę że wróci ten Zouma przed kontuzji i będzie jeszcze lepszy
I na koniec Pulisic człowiek który jak przywyknie to twardej gry w Premier League to będzie naprawdę kozakiem.

araya990
+2
15.08.2019, 09:22 Użytkownik, komentarzy: 119 newsów: 0

przy bramce puliscica,no coz delikatny spalony,pani liniowa nie wylapala tego....a sama gra chelsea,znakomita,swietnie gramy pilka,te szybkie podanie....sarri ball niech sie schowa. lampard odwala kawal dobrej roboty i oby tak dalej,zycze mu z calego serducha zeby mu wyszlo i zostal trenerem chelsea na lata,tak jak sir alex :)

aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%