Kapitalny występ Chelsea i hat-trick Giroud – Niebiescy w ćwierćfinale LE

14.03.2019, 20:48 salonnier
W rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Europy Chelsea pokonała Dynamo Kijów aż 5:0. Hat-trickiem popisał się Olivier Giroud, a po jednym trafieniu dołożyli Marcos Alonso i Callum Hudson-Odoi. The Blues rozegrali w Kijowie świetne spotkanie i wynik spokojnie mógł być jeszcze bardziej okazały.

Wbrew przedmeczowym zapowiedziom, Dynamo Kijów nie wyszło na to spotkanie z ofensywnym nastawieniem i chęcią sprawienia sensacji. Od pierwszej minuty The Blues mieli pełną kontrolę nad tym meczem, byli bardzo skoncentrowani i starali się stwarzać zagrożenie pod bramką rywali.

Zaledwie po pięciu minutach gry obejrzeliśmy pierwszą bramkę. Willian dośrodkował z rzutu rożnego, a strzałem z najbliższej odległości bramkarza Dynama pokonał Olivier Giroud. W następnych minutach Niebiescy tworzyli kolejne okazje, a pod bramką rywali największe zagrożenie stwarzali Giroud i Ruben Loftus-Cheek. Anglik oddał groźny strzał, z którym z trudem poradził sobie Boyko.

Dynamo miało problem choćby z opuszczeniem własnej połowy, a Kepa Arrizabalaga przez większość czasu pozostawał jedynie obserwatorem. Po nieco ponad pół godzinie od pierwszego gwizdka, Chelsea strzeliła drugą bramkę. Olivier Giroud otrzymał dobre płaskie podanie od Marcosa Alonso i z łatwością pokonał bramkarza rywali.

W kolejnych minutach podopieczni Maurizio Sarriego nadal dominowali i tworzyli kolejne bramkowe okazje, a rywale nie byli w stanie nawiązać z nimi walki. Tuż przed przerwą Niebiescy podwyższyli prowadzenie. Callum Hudson-Odoi dobrze rozegrał piłkę z Olivierem Giroud i zagrał idealnie podanie do Marcosa Alonso, który bez trudu skierował futbolówkę do bramki. Po chwili sędzia zarządził przerwę. Po pierwszych 45 minutach Chelsea zasłużenie prowadziła trzema bramkami i w zasadzie miała dzięki temu zapewniony awans do ćwierćfinału Ligi Europy.

Po zmianie stron Dynamo Kijów starało się zaskoczyć Chelsea i odważniej zaatakowało. Ukraińcy byli nawet bliscy strzelenia bramki, ale po jednym ze strzałów piłka trafiła w słupek bramki Kepy Arrizabalagi. Hiszpański bramkarz popisał się raz jedną kapitalną interwencją.

Lepsza gra gospodarzy trwała zaledwie przez kilka minut. Chelsea szybko odzyskała inicjatywę i wróciła do spokojnego kontrolowania przebiegu spotkania. W 59. minucie The Blues ostudzili zapędy rywali w najlepszy możliwy sposób. Po dośrodkowaniu Williana z rzutu wolnego Olivier Giroud strzałem głową pokonał bramkarza rywali i dzięki temu skompletował hat-tricka.

Chwilę później Niebiescy byli o krok od piątej w tym spotkaniu bramki. Marcos Alonso oddał perfekcyjny strzał z rzutu wolnego, ale bramkarz Dynama w ostatniej chwili zdołał musnąć piłkę, która odbiła się od poprzeczki i od słupka, po czym wyszła w pole. Hiszpański defensor był krok od swojego drugiego trafienia.

Minuty upływały, a Chelsea spokojnie prowadziła grę i nie dopuszczała rywali pod własną bramkę. W 78. minucie piłkarze z zachodniego Londynu zadali kolejne zabójcze trafienie. Olivier Giroud zagrał świetne podanie do Calluma Hudson-Odoia, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Dynama. Anglik nie popełnił błędu i wykorzystał okazję.

W pozostałej części spotkania Chelsea spokojnie kontrolowała grę i nie forsowała wysokiego tempa. Niebiescy mądrze wyczekiwali końcowego gwizdka i nie narażali się na ataki ze strony rywali. Mecz zakończył się wynikiem 5:0, a w dwumeczu The Blues pokonali Dynamo Kijów aż 8:0 i pewnie wywalczyli awans do ćwierćfinału Ligi Europy.

Dynamo Kijów 0:5 Chelsea (0:3). Bramki: Giroud 5', 33', 59' Marcos Alonso 45', Hudson-Odoi 78'

Dynamo Kijów: Boyko; Kedziora, Burda, Kadar, Mykolenko; Sydorchuk (c) (Tche Tche 65'), Shepeliev (Andrievsky 87'), Tsygankov, Shaparenko, Sidcley (Smyrnyi 81'); Garmash

Chelsea: Arrizabalaga; Zappacosta (Azpilicueta 69'), Christensen, Rudiger, Alonso; Kovacic, Kante (Jorginho 65'), Loftus-Cheek, Hudson-Odoi, Giroud, Willian (c) (Pedro 74')

źródło: własne