Obywatele bez litości – ciężki knock-out Manchesteru City na bezbronnej Chelsea

10.02.2019, 18:51 salonnier
W meczu 26. kolejki Premier League Chelsea poniosła największą w historii swoich występów w Premier League porażkę. Podopieczni Maurizio Sarriego przegrali na wyjeździe z Manchesterem City aż 6:0. Hat-trickiem popisał się niezawodny Sergio Aguero, dwie bramki strzelił Raheem Sterling, a jedną dołożył Ikay Gundogan. The Blues byli jedynie tłem dla znakomicie grających rywali.

Już pierwsze minuty zwiastowały duże kłopoty Chelsea. Manchester City w znakomitym stylu rozpoczął to spotkanie i po czterech minutach strzelił pierwszą bramkę. Bernardo Silva długo utrzymywał się w polu karnym The Blues, wycofał piłkę do Raheema Sterlinga, który pewnym strzałem pokonał Kepę Arrizabalagę.

Kilka minut później Obywatele mogli podwyższyć prowadzenie, ale fatalny błąd popełnił Sergio Aguero, który nie zdołał skierować piłki do bramki z najbliższej odległości. Chwilę później Argentyńczyk zrehabilitował się i pokonał bramkarza Chelsea pięknym strzałem zza pola karnego.

Rozpędzony zespół Pepa Guardioli nadal naciskał, a Niebiescy nie byli podjąć z nimi walki. W 19. minucie gospodarze zadali kolejne zabójcze trafienie. Po fatalnym błędzie Rossa Barkleya piłkę do bramki Chelsea skierował Sergio Aguero, dla którego był to już drugie trafienie w tym spotkaniu.

Chelsea była zdecydowanie słabsza od swoich rywali i nie była w stanie podjąć z nimi wyrównanej walki. Podopieczni Maurizio Sarriego byli zdezorientowani i bezradni wobec świetnej postawy przeciwnika. W 25. minucie Kepa Arrizabalaga został pokonany po raz czwarty. Tym razem piłkę do bramki skierował Ikay Gundogan strzałem zza pola karnego.

W kolejnych minutach Chelsea udało się wyjść z własnej połowy i stworzyć zagrożenie pod bramką Manchesteru City. Dwie całkiem dobre okazje miał Pedro, ale oba strzały Hiszpana nie znalazły drogi do bramki. Efektownymi rajdami popisywał się także Eden Hazard, ale nie przyniosły one niestety choćby strzału na bramkę.

W drugiej częściej pierwszej połowy to Chelsea częściej utrzymywała się przy piłce i atakowała. Groźny strzał zza pola karnego oddał Gonzalo Higuain, ale świetną interwencją popisał się Ederson. Mając bezpieczną przewagę Obywatele grali bardzo spokojnie i kontrolowali przebieg spotkania.

Na przerwę piłkarze schodzili przy wyniku 4:0 dla Manchesteru City. Co ciekawe, mimo tak znacznej różnicy bramkowej, Obywatele mieli niewielką przewagę w posiadaniu piłki, a The Blues, gdyby zachowali więcej precyzji pod bramką rywali, byliby w dużo lepszej sytuacji.

Po zmianie stron Chelsea przez kilka minut była drużyną częściej utrzymującą się przy piłce, ale Obywatele mieli pełną kontrolę nad przebiegiem spotkania, a każdy ich atak wiązał się z dużym zagrożeniem pod bramką Kepy Arrizabalagi.

Bliski strzelenia hat-tricka był Sergio Aguero, którego uderzenie głową zatrzymało się na poprzeczce. Mimo to, kilka minut później Argentyńczyk dopiął swego. W 55. minucie Cesar Azpilicueta sfaulował we własnym polu karnym Raheema Sterlinga i sędzia przyznał gospodarzom rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Aguero, który bez trudu umieścił piłkę w bramce i dzięki temu skompletował hat-tricka.

Manchester City spokojnie prowadził grę i mądrze oszczędzał siły nie forsując wysokiego tempa. Podopieczni Pepa Guardioli mieli bardzo bezpieczną przewagę i mogli skupić się na rozgrywaniu ataków pozycyjnych. Zawodnicy Chelsea, wyraźnie zniechęceni i zdruzgotani, nie byli w stanie zagrozić bramce rywali.

Obywatelom nie było mało i w 80. minucie przeprowadzili kolejną bramkową akcję. Po świetnym podaniu od Davida Silvy futbolówkę przejął Zinczenko, który zagrał wzdłuż bramki do Sterlinga, a ten bez trudu pokonał Arrizabalagę. Hiszpan po raz szósty w tym spotkaniu musiał wyciągać piłkę z siatki.

W końcówce spotkania Obywatele nadal utrzymywali wielką koncentrację i w ogóle nie dopuszczali przyjezdnych pod własne pole karne. Podopieczni Pepa Guardioli czuli się bardzo swobodnie i z poczuciem dobrze wykonanego zadania czekali na końcowy gwizdek.

Chelsea przegrała z Manchesterem City aż 6:0, co jest jej najwyższą porażką w historii występów w Premier League.

Manchester City 6:0 Chelsea (4:0). Bramki: Sterling 4', 80', Aguero 13', 19', 56' (kar.), Gundogan 25'

Manchester City: Ederson, Walker, Stones, Laporte, Zinchenko, Fernandinho (c) (David Silva 75'), Gundogan, De Bruyne (Mahrez 68'), Sterling, Bernardo, Aguero (Gabriel Jesus 65')

Chelsea: Arrizabalaga; Azpilicueta (c), David Luiz, Rudiger, Alonso (Emerson 73'); Jorginho, Kante, Barkley; Pedro (Loftus-Cheek 65'), Higuain, Hazard
źródło: własne