[NzP]: Rasizm w sporcie

20.01.2019, 01:57 Prawnik
W 2013 roku na zlecenie organizacji FARE (Football Against Racism in Europe) oraz UEFA, została ogłoszona kampania na rzecz walki z rasizmem w piłce nożnej. Jaka jest skala zjawiska i czy mamy problem z rasizmem i czy jest aż tak źle, jak próbuje się to przedstawić? Zapraszam na krótki felieton.

Żeby poruszyć temat rasizmu, trzeba najpierw przyjrzeć się, czym ten rasizm jest. Otóż Wikipedia mówi, iż „rasizm to zespół poglądów przyjmujących wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne”.

Żeby nie opierać się tylko na jednym źródle, przytoczę jeszcze definicję z Encyklopedii PWN:
”rasizm [fr. < wł.] – zespół poglądów, według których istnieją naturalne i wrodzone różnice między rasami ludzkimi, co musi prowadzić do dominacji jednej nad pozostałymi.”

I tu u mnie pojawia się pewien problem, bowiem uważam, że istnieję naturalne i wrodzone różnice między rasami ludzkimi, które w efekcie dają przewagę jednym nad drugimi w uprawianiu niektórych dyscyplin sportu. Czy to czyni mnie rasistą?

Żeby nie być gołosłownym, na 17 najszybszych sprinterów na świecie, biegających dystans 100 metrów – 17 jest… czarnoskórych. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Taki jest po prostu fakt, a co za tym idzie, ważne jest stwierdzenie, że czarnoskórzy mają lepsze predyspozycje do szybszego biegania. Podobnie jest w wielu innych dyscyplinach sportu, w których największe sukcesy odnoszą biali, Azjaci czy Latynosi.

Czy w sporcie dochodzi do zjawiska rasizmu w negatywnym tego słowa znaczeniu? O, jak najbardziej. Są to jednak pojedyncze incydenty, które nie powinny mieć wpływu na całość postrzegania zjawiska. Problem rasizmu jest tak samo powszechny, jak problem kradzieży, morderstw, czy defraudacji finansowych.

Najbliższy mi sport, czyli piłka nożna pokazuje, że rasizm jest zjawiskiem marginalnym. Co jakiś czas słychać głosy o tym, że jakiś czarnoskóry piłkarz został obrażony na tle rasowym. A to przez rzucenie w niego bananem, a to przez małpie odgłosy z trybun, a to jeszcze przez nazwanie go „czarną ci*ą”. Tego ostatniego przykładu użyłem nie bez powodu. Podczas niedawnego spotkania Chelsea z Manchesterem City, na Stamford Bridge, zawodnik Obywateli, Raheem Sterling został właśnie tak nazwany przez jednego z kibiców Chelsea.

Co istotne, kibic Chelsea na trybunach znajdował się w towarzystwie wielu czarnoskórych towarzyszy. W moim mniemaniu nazwał tak Sterlinga tylko dlatego, że chciał wyprowadzić go z równowagi. Gdyby Sterling był innego koloru skóry, usłyszałby te same epitety, jedynie czarny mógłby zostać zamieniony na biały, żółty, czerwony lub w ogóle pominięty.

Czy był to atak na tle rasowym? Szczerze wątpię. Każdy, kto choć przez chwilę miał styczność z, chociażby amatorską grą w piłkę na stadionie, wie, że piłkarze próbują się obrażać, wyprowadzać z równowagi, wybijać przeciwnikowi piłkę nożną z głowy. To samo robią kibice. Nie ma tu jakiejś wielkiej filozofii, szuka się najsłabszego, najbardziej czułego punktu i atakuje się go bezpardonowo i systematycznie, aż zacznie przynosić wymierne skutki. Jeśli trzeba nadepnąć na stopę, depcze się stopę, jeśli trzeba szczypać po pośladkach, szczypie się po pośladkach, jeśli trzeba obrazić matkę, obraża się matkę, a jeśli to nie wystarcza, wyjeżdża się z kolorem skóry. Jest to naturalny element sportu, może nie najpiękniejszy i niezbyt moralny, ale to nieodłączny element rywalizacji.

Mam wrażenie, że w ostatnich latach brnąc w zwalczanie rasizmu doszliśmy do ściany. Na siłę próbuje się szukać problemów tam, gdzie ich nie ma. Najlepsze przykłady? Proszę bardzo. Antoine Griezmann, francuski piłkarz Atletico Madryt w grudniu 2017 roku wybierając się na imprezę w klimacie lat 80., będąc fanem Harlem Globtrotter, przebrał się za koszykarza, malując się farbą na czarno. Szybko został okrzyknięty rasistą za co potulnie przeprosił (tym samym, niejako przyznając się do winy). Andres Iniesta, znakomity piłkarz, były zawodnik FC Barcelona (grający obecnie w Japonii), kilka tygodni temu celebrował święto „trzech króli”. Został oskarżony o rasizm, ze względu na to, że dwóch jego znajomych, przebierając się za „egzotycznych króli”, pomalowało twarze na czarny kolor. Mam nadzieję, że rozumiecie powagę sytuacji. Oczywiście, Iniesta został zmuszony do przeprosin za swoje zachowanie.

Na chwilę odejdę od sportu, żeby podać jeszcze jeden przykład, pokazujący dobitnie skalę problemu. James Watson – jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, współodkrywca struktury DNA – honorowany za to odkrycie Noblem, został pozbawiony tytułów honorowych dlatego, iż pokusił się o stwierdzenie, że testy wyraźnie pokazują, że ”średni poziom inteligencji jest zależny od pochodzenia rasowego”. Co prawda miał na to twierdzenie szereg naukowych dowodów, testów i badań, jednak został okrzyknięty rasistą, co doprowadziło do jego ostracyzmu, pomijania we wszystkich konferencjach i przewodach naukowych. James Watson został też zmuszony do przeprosin i wycofania swoich słów, co zresztą, niestety, uczynił.

Doszliśmy do sytuacji, że każde stwierdzenie o jakichkolwiek różnicach między rasami ludzkimi, nazywane jest rasizmem. Wspomnienie o tym, że ktoś ma inny kolor skóry, traktowane jest już jako rasizm.
Oczywiście nie jest tak, że uważam, że problem rasizmu w ogólnie nie istnieje. Rasizm jest obecny w sporcie, tak jak w każdej innej dziedzinie życia. Zdarzają się przypadki skandalicznego zachowania, poniżania i ostracyzmu, ze względu na inny kolor skóry, na uznawanie swojej rasy nadrzędnej nad innymi. Takie przypadki powinny być piętnowane i karane. Nie można jednak kwalifikować wszystkich wrogich zachowań jako rasistowskie.

Kilka lat temu doszło do dwóch głośnych incydentów w środowisku piłkarskim, a nawet w samej Premier League. Jednym z tych zdarzeń było rzekome obrażanie Antona Ferdinanda przez kapitana Chelsea – Johna Terry'ego. Oczywiście na tle rasowym. Terry, mający czarnoskórych przyjaciół, w drużynie i w życiu prywatnym, miałby okazać się rasistą, ubliżając Ferdinandowi. Czujecie ten absurd? Chyba, że istnieje coś takiego, jak rasizm wybiórczy. Uważam się za lepszego od jednego osobnika innej rasy, ale drugi jest mi już równy. Czy to jest dopuszczalne?

Drugim incydentem był pojedynek słowny Luisa Suareza z Patricem Evrą. Zawodnik z Urugwaju, słynący z niepokornego charakteru, miał w wulgarny sposób odnosić się do Francuza, obrażając jego kolor skóry. Podobnie jak Terry, Suarez również posiada mnóstwo czarnoskórych przyjaciół, więc jego rasizm również musiałby być wybiórczy.

Ostatecznie za swoje zachowanie obydwaj wymienieni zawodnicy mocno ucierpieli. Terry w konsekwencji oskarżeń został pozbawiony opaski kapitana reprezentacji Anglii, a w późniejszym czasie całkiem zabrakło dla niego miejsca w kadrze. Suarez natomiast został zawieszony na 8 spotkań w rozgrywkach sygnowanych przez FA.

W mojej ocenie, oba zachowanie piłkarzy były niezbyt grzeczne, nie fair i może nawet poniżej pewnego poziomu, ale na pewno nie przypisywałbym im pobudek rasistowskich.

Takich przypadków można mnożyć w nieskończoność. Jednak wnioski nasuwają się same. Powinniśmy zwrócić uwagę na prawdziwy problem rasizmu, taki z prawdziwego zdarzenia, taki, w którym występuje prawdziwa nienawiść ze względu na inny kolor skóry, taki w którym występuje poniżanie, agresja i fala niewytłumaczalnej niechęci. Wszystkie inne przypadki powinny być rozpatrywane, jako konflikty na innej linii, niż rasistowska.

Organizacja FARE i UEFA rozpoczęły swoją akcję pod hasłem „Say NO TO RACISM” a ja dodam do tego „Say NO TO RACISM i Say NO dla nazywania rasizmem tego, co rasizmem nie jest”.
źródło: własne

Komentarze (12):

KarusCFC
0
21.01.2019, 21:10 Użytkownik, komentarzy: 2291 newsów: 5

U Nas?

Ja nie odnoszę tego tylko do Naszego podwórka, to się dzieje od Warszawy po Waszyngton więc nie sil się na pisanie ,,u Nas". To nie u Nas są mordowani ludzie na tle wyznaniowym, jak to miało miejsce we Francji gdzie ocalala z Holocaustu zostala brutalnie zamordowana we własnym mieszkaniu, to nie u Nas jest wzrost antysemityzmu jak we Francji czy Niemczech, ciekawe z czego to się bierze?

Przecież katolicy w Polsce czy w Europie za obrażanie ich uczyć religijnych dokonują ataków na redakcję w których wyśmiewa się ich wiarę... a nie wróć przecież to nie katolicy za wyśmiewane ich wiary zaatakowali Charlie Hebdo.

Kolejna sprawa WON Z POPISEM, nie mieszaj mi tutaj tych partii bo oni mogą się gryźć między sobą a jeśli chodzi o dokrecanie śruby obywatelom robią dokładnie to samo, grając na uczuciach ludzi i to bardzo prymitywnie.

Invitro w Polsce jest legalne i nie sądzę żeby w tej kwestii cokolwiek się zmieniło, aborcja również jest legalna, jest określone kiedy można dokonać terminacji ciazy. Wiesz że rocznie jest ponad 40 milionów aborcji wykonywanych na świecie? Rozumiem aborcje w wypadku gdy ciaza zagraża życiu lub zdrowiu matki i dziecka, rozumiem aborcje gdy ciaza jest wynikiem gwałtu ale nigdy nie zrozumiem aborcji tylko dlatego że zaszlo się w ciążę.

Pedofilia w Kościele jak w każdym innym miejscu powinna być traktowana tak samo, bez wyjątku ale pedofilia to nie tylko problem Kościoła, bo pedofilia nie jest przypisana do danej grupy. Nie słyszę glosow wskazujących pedofilie w Synagogach czy Meczetach, a może nie występuje?

Dlaczego w przytlaczajacej większości pedofilia w Kościołach dotyka chłopców, czy to nie bierze się z homoseksualizmu? Więcej zachowań pedofilskich jest w szkołach niż w Kościołach a jakoś nie widzę żeby ktoś domagał się reformy szkolnictwa. Poczytaj o raporcie Charol Shakeshaft na ten temat w USA. Na koniec wpisz w Google ,,nauczyciel pedofil" wyskoczy Ci od zatrzęsienia wiadomość na temat pedofilów w Polskich szkołach.

Żadna partia do tej pory z tym nic nie robiła, ba nawet ludzie powiązani z poprzednią partia rządząca co roku od lat spędzali urodziny z księdzem Jankowskim(co nie wiedzieli lub się nie domyślali co księdza kręciło?).

filipsko23
0
21.01.2019, 18:24 Użytkownik, komentarzy: 1106 newsów: 246

U nas to właśnie do działa, że jak nie jesteś katolikiem to jesteś zły. Jeżeli u nas powiesz coś mocno antyislamskiegi, antysemistycznego to ok. A jak powiesz coś negatywnego o katolikach to takiego trezba oszczuć. Dla obecnej partii rządzącej i tzw. "mediów publicznych" wszystko ma być na wzór Kościoła. Bo biskupi chcą zakazu aborcji (a c*** ich to dotyczy), to zakażmy. In vitro nie jest naturalnym sposobem zapłodnienia (biskupom to c*** do tego) tylko sztucznym, to zakażmy.

Mamy szkoły świeckie, ale religia i tak w nich może być i to w jakiś katastrofalnie wielkich ilościach. Przez 6 lat gimnazjum i liceum, tego zbędnego przedmiotu jest 4 razy więcej niż np. przydatny WOS.

Podobnie z pedofilami. Zwykłym dajmy jak nsjwyszczom karę (i tu akurat bardzo dobrze), zróbmy rejestr. Z kolei księża-pedofile niech dalej sobie robią to co robili, niech ich sądzi Kościół, który i tak to usprawiedliwi, o rejestrze już nie wspomnę.

I taka to u nas "dechrystianizacja".

KarusCFC
-1
21.01.2019, 17:29 Użytkownik, komentarzy: 2291 newsów: 5

Nie nie dostał maksa, sad zastosował taką karę uzasadniając to że kara nie ma być represja a stanowić wychowanie.

Zapoznaj się tematem marksizmu kulturowego, zapoznaj się z szkołą frankurcka i tematami z tymi związanymi a będziesz wiedział o co chodzi, potem zobacz co się dzieje. Serio tylko fragment o katolikach Cie zainteresowal, a cala reszta nie?

Oczywiście że są obrazani, spróbuj zrobić głupia sztukę w teatrze która będzie atakować muzułmanów lub Zydow tak jak to robią sztuki atakujące katolików, o tym co mówi main Stream na temat katolików to szkoda nawet gadać, a powiedzenie czegokolwiek na muzułmanów lub Żydów równa się islamofobia/antysemityzm. W Belgii usuwane były szopki boznorodzeniowe żeby nie urazić mniejszości religijnych, politycy w Europie w tym z naszego krajowego podworka, skladajac życzenia z okazji Bożego Narodzenia unikali motywów świątecznych i życzenia składali tak by nie urazić mniejszości a podczas chanuki czy ramadanu były zachwyty a życzeń nie było końca, jak będziesz chciał to znajdziesz wszystko w sieci, jak będziesz chciał to znajdziesz takie samo nawoływanie do obrażania katolików jak nawoływanie do ataków na białych w linku który podałem w pierwszym poście.

Mnie obrażanie słowne nie rusza ani ataki, mi chodzi o logikę i nie stosowania podwójnych standardów.

ainstein666
+1
21.01.2019, 15:20 Użytkownik, komentarzy: 263 newsów: 0

Ten świr Panie kolego odsiedział maksa za napady na placówki bankowe. w tym jest problem,że niemożna przedłużać pobytu ludziom w więzieniu, kara jest karą,a prawo nie działa wstecz. Tu ewidentnie ktoś zawinił bo można było temu zapobiec.
Ja mam pytanie KariusCFC kiedy i gdzie obrażano, szykanowano, albo ogólnie robiono Ci coś złego bo jesteś katolikiem?

KarusCFC
-1
21.01.2019, 00:50 Użytkownik, komentarzy: 2291 newsów: 5

Za zdradę polityków wobec obywateli swoich krajów powinno się tak robić a conajmniej długie więzienie. No ale jak jakieś 10 milionów ludzi w kraju interesuje nie polityka i programy wyborcze oraz ludzie tylko partie, tym mają nabite głowy, pis będzie robić propagandę jak się należy zachować a po będzie robić swoją propagandę na morderstwie człowieka, którego jeszcze nie dawno ostro krytykowali i tak Nam leci w tym grajdolku od 30 lat.

Chcesz mi powiedzieć że zabójstwo Adamowicza to sprawa polityczna spowodowana mowa nienawisci? Litości.

Gdyby sądy działały jak trzeba to ten swir w 2013 roku zamiast 5 lat za swoje czyny dostałby conajmniej 15 lat(kto go w ogole wypuscil skoro mial problemy z glowa?)a całej tej sytuacji by nie było, dorabianie do tego ideologii jest słabe, nie chce mi się nawet wspominać o zaniedbaniach przy organizacji tej imprezy na której stało się to co się stało.

filipsko23
0
20.01.2019, 23:58 Użytkownik, komentarzy: 1106 newsów: 246

Ja rozumiem, że poglądy masz jakie masz i szanuje to, ale "wieszanie" to sobie zostaw dla siebie, szczególnie że dopiero co zobaczyliśmy jak mowa nienawiści przechodzi do praktyki i czynów.

KarusCFC
0
20.01.2019, 22:29 Użytkownik, komentarzy: 2291 newsów: 5

Bryan

Z tym mlekiem to bym nie szalał, bo są środowiska które uznaja mleko jako rasistowskie :P

Proponuje poczytać o marksizmie kulturowym(który bierze się za najmłodszych już), szkole frankfurckiej i kilku innych rzeczach z tym powiazanymi. Wszystko to co się dzieje czy to w Europie czy w Ameryce Północnej to nie jest wymysł chorych środowisk lewicowych które wymyślają kolejne chore żądania.

Jest to wszystko zaplanowane, a pożyteczni idioci w tym pomagają. Promowanie zachowań i wynaturzen które ni jak mają się do normalności a to co normalne jest pietnowane. Atakowanie wartości rodzinnych, opluwanie chrześcijan w każdy sposób, dechrystnianizacja Europy postępuje a w tym samym czasie buduje się coraz więcej meczetów, za pieniądze płynące z Arabii Saudyijskiej. Masowa migracja której jesteśmy świadkami to kolejny punkt programu zniszczenia Europy, pakt ONZ zapewni przez kolejne lata ogromne ilości ludzi z krajów gdzie nie ma żadnych norm społecznych, większości nie potrafi ani czytać ani pisać. Niż demograficzny w Europie szaleje, jedynie kraje z dużą populacja muzułmanów mają się dobrze jak Francja, co robią politycy w Europie? Więcej podatków, więcej ograniczeń i więcej imigrantów(twierdząc że to pomoże w niskich wskaźnikach urodzin) domagając się przy tym oddania przez kraje Europy suwerenności i zrobienia jednego wielkiego Europejskiego kraju jak i armii. No ale jeśli oni w parlamencie europejskim śpiewają sobie pieśni na cześć Marksa, na wejściu do budynku parlamentu widnieje imię Alteiro Spinneli komunisty który został wyrzucony z partii za jego chore pomysły lub przyznają sobie w Europie nagrody Coudenhove-Kalergi to więcej wyjaśnień nie potrzeba.

Pomysły Kalergiego proponuje przeczytać bo to jest odlot, który realizuje się na Naszych oczach, przy pomocy polityków którzy powinni za to być powieszeni. Ostatnio były minister Francji twierdził że ,,Europejczycy powinni przestać się rozmnazac by zrobić miejsce ludziom którzy pukaja do Europy".

Bryan
0
20.01.2019, 19:18 Redaktor, komentarzy: 4202 newsów: 2404

Trafne spostrzeżenia. Ludziom dzisiaj niestety coraz bardziej odbija pod niektórymi względami i rasizm, czy, jak słusznie wspomniał KarusCFC, antysemityzm są takimi kwestiami. Gdzieś czytałem, że jak na Wyspach skoczysz do kawiarni to nie możesz już powiedzieć "I'd like to black coffee" tylko "without milk", bo już będziesz mianowany rasistą. Chore.

ainstein666
+1
20.01.2019, 17:42 Użytkownik, komentarzy: 263 newsów: 0

Używają se tego rasizmu kiedy im tylko wygodnie. Kiedyś w "starym kinie" aktorzy byli malowani na czarno(u nas,np w serialu alternatywy) czy na żółto(pamiętam taki amerykański lub francuski film) i chodziło o komizm, o aktora,a nie o naśmiewanie się z koloru skóry. Na amerykańskich uczelniach wyższych jest określona w % ilość przyjmowanych poszczególnych ras i tu może dojść do sytuacji w której lepszy wynik nie da miejsca,bo akurat potrzeba więcej czarnych,żółtych,hindusów... Co do samego rasizmu to pamiętacie idola? Pamiętam taki odcinek,przychodzi facet, śpiewa, jest słabo, jury mu dziękuje i informuje że się nie nadaje.. Na co on ściąga czapkę i krzyczy : Bo co,bo jestem RUDY!!! I tak to trochę ostatnio widzę, choć zaznaczam,że nie powinno do rasizmu dochodzić. Wszyscy powinni być równi,a żądanie dla kogoś jakiś przywilejów, czy lepszego traktowania osobiście też uważam za rasistowskie.

filipsko23
-2
20.01.2019, 11:29 Użytkownik, komentarzy: 1106 newsów: 246

Nie zgodzę się z takim postawieniem sprawy. Rasizm działa w obie strony w taką samą proporcją. Natomiast co jest przejawem rasizmu a co nie to już inny, dłuższy termin. Opisane sytuację z Griezmannem i Iniestą są faktycznie absurdalne i przesadne. Natomiast przypadki Terry'ego i Suareza są po drugiej stronie. To, że ktoś ma znajomych o skórze innego koloru, nie znaczy, że: nie jest rasistą, bo jedno nie wyklucza drugiego, dwa przez ten pryzmat można oceniać czy dany przypadek jest PRZEJAWEM rasizmu i ewentualnie go ustrawiedliwiać.

Kolejna sprawa to zwalczanie rasizmu. W krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii są bardziej wyczulenie na tego typu przejawy i odpowiednie organizacje robią coś by to zwalczych. W innych krajach tj. Iran, rasizm jest tolerowany i popierany (w jedną stronę oczywiście). A w innych np. Polska, wszystko zależy od opcji (no jakby inaczej) politycznych.

Kolejna kwestia to doszukiwanie się rasizmu w futbolu. Bo na trybunach czy wśród piłkarzy cokolwiek potrafi być brane pod uwagę jako przejaw rasizmu. Z kolei wśród sędziów - niekoniecznie (przykład incydentu Clattenburga z Mikelem).

klubMPbramki
1Liverpool297766-25
2Man City296379-26
3Leicester City295361-29
4Chelsea315353-40
5Burnley304434-41
6Man Utd274342-28
7Arsenal294242-39
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Fikayo Tomori10
5N'Golo Kante10
6Jorginho10
7Christian Pulisic02
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Crystal Palace
2:3
Chelsea
Crystal Palace - Chelsea
W. Zaha 34`
C. Benteke 72`
O. Giroud 6`
C. Pulisic 27`
T. Abraham 71`
7.07.2020, 18:00
Panel kibica
osób online
17253
aktywnych
uzytkowników
32082
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%
34 odpowiedzi