[NzP]: Nasza piłka narodowa

11.11.2018, 13:33 Karol Mierzwa
Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli wróciliśmy do domu. Dzisiaj jest nasze wielkie święto. Ktoś może powiedzieć, że nie ma to związku z tematem naszej strony i pewnie będzie miał w jakiejś części rację. Zastanówmy się nad tym, czy piłka nożna jest po prostu sportem, czy może jednak czymś więcej?

Przyjrzyjmy się trochę historii Polski. Zawsze się zastanawiałem, jak to jest, że przez sto dwadzieścia trzy lata niewoli polskość nie zginęła? Dlaczego mimo rusyfikacji i germanizacji duch narodowy nie zniknął ze świadomości Polaków? Dlaczego po tylu latach Polacy wciąż chcieli być Polakami i mieć własny dom? Dlaczego byli gotowi oddać za to swoje życie?

Pierwsza odpowiedź jaka mi się nasuwa to fakt, że naród polski nie jest sztucznym tworem. Truizm? Być może. Przeszliśmy straszliwą próbę, wielokrotnie płaciliśmy krwawą cenę, by teraz móc powiedzieć – tak, jesteśmy Polakami, tak, mamy swój dom. To wcale nie musi być takie oczywiste.

Po drugie – duch narodu. Nie zginął tylko wzrastał, by w odpowiednim momencie zerwać kajdany i wzbić się jak biały orzeł w powietrze. Dlaczego tak było? Uważam, że przyczyniły się do tego powstania narodowe. To, co niektórzy uważają za bezsensowny rozlew krwi. Zrywy w listopadzie i styczniu zakończył się klęską, ale być może przyczyniły się do wzrostu świadomości narodowej i tęsknoty za własnym krajem. My Polacy przez lata konstytuowaliśmy swoją narodowość poprzez walkę. Stając w kontrze do wroga potrafiliśmy się określić. Dzisiaj jesteśmy wolni, a wroga nie ma. Być może dlatego zaczynamy dzielić się i walczyć ze sobą. Uważam, że w sytuacji pokoju i wolności funkcje narodowotwórczą może, a nawet powinien, pełnić sport.

Pewnie można się zatrzymać na postrzeganiu sportu jako troglodyckiej rozrywki, w której stado spoconych prymitywów i niedorozwojów, zarabiających krocie, gania się za piłką . Można też spojrzeć dalej i głębiej.

Spytajcie swoich dziadków lub rodziców czym była dla nich kadra Górskiego. Dlaczego do tej pory mówi się o niej z taką czcią i stawia się jako niedościgniony wzór osiągnięć sportowych? Bo wyrywała z szarej rzeczywistości komunizmu i dawała nadzieję. Bo nic tak nie cieszyło jak zwycięstwo z kimś, kto na co dzień tłamsił polskość. Nawet jeśli to był sport. A gest Kozakiewicza?

Zobaczmy, jak kadra Nawałki wyrosła na zwycięstwie z Niemcami, z tymi Niemcami, których nigdy nie potrafiliśmy pokonać, z tymi Niemcami, którzy byli mistrzami świata. Dodatkowo, a raczej przede wszystkim, z tymi Niemcami, którzy zapisali się w naszej historii źle lub bardzo źle. Ktoś powie tylko 2:0 i trzy punkty w meczu grupowym eliminacji do mistrzostw Europy. Kto wie, gdzie byłyby Orły Nawałki, gdyby nie to zwycięstwo nad Niemcami, które stało się mitem założycielskim i okazją do zjednoczenia drużyny. Posłuchajmy, co do powiedzenia na ten temat miał świętej pamięci Paweł Zarzeczny.



A wy jak postrzegacie sport? Jako zwykłą zajawkę, hobby, pasje, biznes czy może coś więcej?
źródło: własne

Komentarze (1):

Bryan
0
11.11.2018, 14:09 Redaktor, komentarzy: 4185 newsów: 2395

Nie chciałbym się wdawać w jakieś spory historyczne, bo dzisiaj raczej nie czas na to. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że powstania były ważne, ale równie ważna, a może i ważniejsza była tzw. praca u podstaw, w stronę której zwrócił się naród po klęskach powstańczych zrywów. Zresztą dzisiaj też przydaoby się o niej pamiętać.

A słowa Pawła Zarzecznego naprawdę poruszające.

klubMPbramki
1Liverpool41211-3
2Man City41014-3
3Tottenham5811-6
4Arsenal588-8
5Man Utd477-3
6Crystal Palace473-5
7Bournemouth467-8
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Jorginho10
5Fikayo Tomori10
6Christian Pulisic02
7Cesar Azpilicueta01
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Chelsea
1:1
Leicester City
Chelsea - Leicester City
M. Mount 7`
W. Ndidi 67`
18.08.2019, 17:30
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17241
aktywnych
uzytkowników
32060
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie12,5%
Prawidłowe działanie UEFA6,25%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie43,75%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon18,75%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu18,75%
32 odpowiedzi