Skąd się biorą piłkarze? [recenzja]

01.08.2018, 14:35 salonnier
Powyższe pytanie może wydawać się nieco prowokujące? No bo jak, piłkarze to przecież normalni faceci, którzy w młodym wieku lubili kopać piłkę, wychodziło im to całkiem dobrze, następnie trafiali do profesjonalnych klubów, w których stawiali pierwsze kroki, a następnie wypłynęli na szerokie wody. W tej syntetycznej opowiastce jest jednak pewien etap, szalenie istotny, w którym talent i pragnienie zostania zawodowym piłkarzem nie wystarczają. Który to etap i co musi się stać, żeby zostać piłkarzem rozpoznawalnym na całym świecie klubu?

W połowie marca bieżącego roku, na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Michaela Calvina "Ludzie znikąd". Tytuł na pierwszy rzut oka nie mówi nam zbyt wiele. Brytyjski dziennikarz określił takim mianem ludzi, którzy stoją za wynajdywaniem piłkarskich perełek. Skauci, bo to o nich mowa, oglądają po kilka meczów w tygodniu, sporządzają setki raportów, obserwują dziesiątki nastoletnich piłkarzy, poświęcają masę czasu na swoją pracę, a tak naprawdę bardzo często ich rola jest niesłusznie marginalizowana.

Michael Calvin rozmawiał z wieloma osobami, wiodącymi zwyczajne życie, dla których skauting to coś więcej niż praca. Dla których pójście na mecz po całym dniu w pracy nie jest jedynie kolejnym przykrym obowiązkiem, ale czymś znacznie więcej – poczuciem misji i oddaniem się swojej miłości. Piłkarscy skauci biorą udział w meczach, których publiczność składa się w większości z rodzin i znajomych młodych piłkarzy. Spotkania takie, nie umniejszając im, w żadnym stopniu nie dorównują meczom angielskiej Premier League czy hiszpańskie Primera Division. Jest jednak coś, co składania tych ludzi do opuszczenia ciepłego mieszkanka i udania się w deszczowy listopadowy wieczór na niszowy mecz.

Dzięki "Ludziom znikąd" poznajemy tajniki pracy skautów. Dowiadujemy się, na co zwracają oni uwagę i jakie są ich metody na znalezienie następcy Leo Messiego czy Cristiano Ronaldo, jakie cechy są najważniejsze u młodych piłkarzy. Po dokładnym przeczytaniu tej książki zdamy sobie sprawę, że oko kibica w niczym nie przypomina oka skauta. Bardzo często zdarza się bowiem, że skaut, oglądając dane spotkanie, tak bardzo skupi swoją uwagę na jednym piłkarzu, którego właśnie miał obserwować, że nawet nie wie, jakim wynikiem zakończyło się dane spotkanie, jaki miało przebieg. Skaut z powołania potrafi na tyle skupić się na danym piłkarzu, na jego zachowaniu przez 90 minut, że nie wie, gdzie aktualnie rozgrywana jest akcja – liczy się tylko jedna osoba.

Ciekawe również jest to, na jakie rzeczy skauci zwracają uwagę. Wydawać by się mogło, że są to statystyki, które obecnie atakują nas ze wszystkich stron. "Znawcom" futbolu wydaje się, że przecież napastnika powinno rozliczać się ze strzelonych bramek, albo przynajmniej z liczby asyst. A bramkarz zasługuje na uwagę tylko wtedy, gdy seryjnie potrafi zachowywać czyste konta. Książka Michaela Calvina uświadomi nam, że wszystkie te aspekty, skądinąd ważne, nie mają większego znaczenia przy wynajdywaniu przyszłych gwiazd światowego futbolu. Skauci mają to niewdzięczne zadanie, że spośród licznego grona młodych chłopaków muszą wybrać raptem kilku z nich, o ile w ogóle jakiegoś wybrać, którzy zostaną zaproszeni do profesjonalnych klubów. I statystyki nie odgrywają tutaj decydującej roli.

To skauci są tymi, którzy informują kluby, na kogo zwrócić szczególną uwagę. To oni bardzo często odbywają z rodzicami potencjalnego profesjonalnego piłkarza pierwszą rozmowę. Ich zadaniem jest znalezienie chłopaków, którzy posiadają cechy predestynujące ich do gry na najwyższym poziomie. Tak jak każdy człowiek jest inny, tak samo każdy piłkarz czymś się od siebie różni, nie ma dwóch takich samych. U każdego trzeba jednak dostrzec pewne cechy, które sprawią, że profesjonalne uprawianie sportu będzie jego właściwą drogą.

Dobry skaut to także dobry psycholog. Bardzo często zdarza się bowiem, że młodzi piłkarze są znakomici w swojej kategorii wiekowej, wyróżniają się umiejętnościami, ale w pewnym momencie coś u nich gaśnie i sprawia, że nie są oni w stanie przeskoczyć pewnego poziomu. Często zdarza się, że o jakimś piłkarzu mówi się "niespełniony talent" albo "wieczna nadzieja", obwiniając przy tym kluby, że nie potrafią wykorzystać potencjału danego piłkarza. Rzeczywistość jest jednak taka, że żeby stać się profesjonalnym piłkarzem, trzeba mieć coś znacznie więcej niż tylko talent. Oczywiście, bez talent ani rusz, ale bez odpowiedniej psychiki tym bardziej.

Książka Michaela Calvina dogłębnie rozwiewa wszystkie powyższe kwestie. Pokazuje, jak wygląda życie skautów i jakie są tajniki ich pracy. Z pewnością wiele z nich zaskoczy zwyczajnych kibiców i sprawi, że zaczną oni w inny sposób patrzeć na piłkarzy, nie tylko tych młodych. "Ludzie znikąd" w doskonały sposób ukazują, w jaki sposób rodzą się przyszłe gwiazdy futbolu, jakimi cechami się wykazują, że ktoś zwraca na nich uwagę i co sprawia, że oni – skauci – poświęcają swój czas, a niekiedy także pieniądze, żeby obserwować ich pierwsze kroki w świecie futbolu.Autor: Michael Calvin
Tytuł oryginału: The Nowhere Men: The Unknown Story of Football's True Talent Spotters
Tłumaczenie: Piotr Matela
Data wydania: 14 marca 2018
Cena okładkowa: 39,90 zł
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 352 tekst
ISBN: 978-83-8129-019-7
źródło: własne
klubMPbramki
1Man City164141-9
2Liverpool153930-5
3Chelsea153432-10
4Arsenal153133-19
5Tottenham153026-15
6Man Utd162829-26
7Bournemouth162325-26
ZawodnikBA
1Eden Hazard88
2Alvaro Morata70
3Ruben Loftus-Cheek60
4Pedro Rodriguez52
5Olivier Giroud44
6Willian34
7Ross Barkley34
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Brak meczu!
Poprzedni mecz
Chelsea
2:0
Man City
Chelsea - Man City
N. Kante 45`
D. Luiz 78`
8.12.2018, 18:30
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17186
aktywnych
uzytkowników
29783
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy dla Marcina Bułki w nadchodzącym sezonie?
Wypożyczenie i regularna gra w Championship42,86%
Wypożyczenie i regularna gra w Premier League14,29%
Pozostanie w Chelsea i pełnienie roli trzeciego lub czwartego bramkarza3,57%
Dalszy rozwój w drużynach młodzieżowych Chelsea39,29%
28 odpowiedzi