Piękne zakończenie trudnego sezonu – Chelsea wygrywa FA Cup!

19.05.2018, 20:09 salonnier
Po pełnym emocji meczu finałowym FA Cup Chelsea pokonała Manchester United 1:0 po bramce Edena Hazarda z rzutu karnego. The Blues zagrali bardzo dobre spotkanie, przez 90 minut byli pewni siebie i pokazali charakter, którego w minionym już sezonie tak często im brakowało.

Pierwsza połowa nie była prowadzona w szaleńczym tempie. Obie drużyny raczej stroniły od zdecydowanych ataków i wolały raczej unikać niepotrzebnych błędów. W posiadaniu piłki nieco częściej byli gracze Manchesteru United, co wydaje się było zamierzonym działaniem Chelsea, bowiem Czerwone Diabły nie są zespołem lubującym się w prowadzeniu gry, co potwierdzało się i tym razem.

Klarownych sytuacji podbramkowych mieliśmy jak na lekarstwo, ale to Chelsea była bardziej zdecydowana w swoich próbach i stwarzała większe zagrożenie pod bramką United, jeśli już decydowała się na tworzenie ofensywnych akcji.

Podopieczni Antonio Conte wykorzystali swoją sytuację w 22. minucie. Po odbiorze piłki Cesc Fabregas błyskawicznie zagrał długie podanie do Edena Hazarda, a ten rzucił wyzwanie Philowi Jonesowi i popędził ile sił na bramkę Czerwonych Diabłów. Belg długo czekał z oddaniem strzału bądź odegraniem do nadbiegającego Oliviera Girouda, ale w końcowej fazie rajdu Jones powalił go na ziemię i sędzia podyktował rzut karny, a na dodatek ukarał obrońcę United żółtą kartką.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł sam poszkodowany, który bez najmniejszego problemu technicznym strzałem pokonał Davida De Geę.

Po tej bramce Chelsea wyglądała na drużynę pewną swego, ale co ciekawe oddała przeciwnikowi jeszcze większą inicjatywę. Drużyna Jose Mourinho męczyła się jednak prowadząc grę i goniąc wynik, przez co Thibaut Courtois bardzo rzadko był zmuszany do interwencji.

The Blues byli bardziej zdyscyplinowani taktycznie od swoich rywali i mimo stosunkowo niewielkiego posiadania piłki mieli pełną kontrolę nad spotkaniem. Ich głównym pomysłem była gra z kontrataku, która wyglądała całkiem dobrze i obrona Czerwonych Diabłów cały czas musiała się mieć na baczności.

Oprócz bramki Edena Hazarda z rzutu karnego w pierwszej połowie nie zobaczyliśmy żadnej stuprocentowej okazji. Chelsea oddała inicjatywę rywalom i była bardzo skoncentrowana i nie popełniała błędów. Na szczególne słowa pochwały zasługiwał Antonio Rudiger, który przerywał w zarodku wiele ataków United.

Po przerwie tempo spotkania było zdecydowanie szybsze. Manchester United zaczął grać odważniej i szybciej wymieniał podania na połowie Chelsea. Czerwone Diabły częściej dochodziły do pozycji strzeleckich, ale Thibaut Courtois bez zarzutów wywiązywał się ze swoich zadań.

Niebiescy wyglądali na nieco przytłoczonych szybką grą rywali, ale również udało im się wyprowadzić kilka kontrataków. Były one wyprowadzane zbyt małą liczbą zawodników przez co nie mogły zakończyć się powodzeniem.

W 61. minucie Paul Pogba był o krok od wyrównania wyniku spotkania. Francuz strzelał głową, ale fantastyczną paradą popisał się Courtois. Co prawda dobitka Sancheza była skuteczna, ale w momencie strzału Pogby Chilijczyk znajdował się na wyraźnej pozycji spalonej i sędzia słusznie nie uznał trafienia.

Wraz z upływem minut United cały czas przeważali, ale nie byli w stanie stworzyć sobie klarownej okazji pod bramką rywali. Chelsea dobrze grała w obronie, wystrzegała się błędów i utrzymywała jednobramkowe prowadzenie.

Niespełna 10 minut później N'Golo Kante przeprowadził znakomitą akcję wbiegając w pole karne United po dobrym odbiorze. Francuz minął kilku rywali, po czym odegrał do znajdującego się na czystej pozycji Marcosa Alonso. Hiszpan jednak uderzył wprost w De Geę. Po chwili jeszcze Victor Moses, dogrywając piłkę w pole karne, trafił w rękę Ashley'a Younga, ale sędzia, po dłuższym namyśle, nie zdecydował się na podyktowanie drugiej w tym spotkaniu jedenastki, co nie do końca wydawało się prawidłową decyzją.

Po chwili bardzo groźne było pod bramką Chelsea. Przed znakomitą szansą stanął Marcus Rashford, ale znakomitą interwencją wykazał się po raz kolejny Thibaut Courtois.

W końcówce gracze United nadal usilnie dążyli do wyrównania, ale ich próby były dalekie od ideału. Chelsea zaś nie traciła pewności i konsekwentnie zatrzymywała kolejne ataki rywali. Niebiescy praktycznie nie popełniali błędów, a ich defensywa spisywała się rewelacyjnie. Podopiecznym Antonio Conte udało się dowieźć skromne jednobramkowe prowadzenie do końcowego gwizdka i tym samym zwyciężyć w finałowym meczu FA Cup.

Chelsea 1:0 Manchester United (1:0). Bramki: Hazard (kar.) 22'

Chelsea: Courtois, Azpilicueta, Cahill (c), Rudiger, Moses, Kante, Fabregas, Bakayoko, Alonso, Hazard (Willian 90'), Giroud (Morata 89')

Manchester United: De Gea, Valencia (c), Jones (Juan Mata 87'), Smalling, Young, Matic, Ander Herrera, Pogba, Lingard (Martial 73'), Alexis, Rashford (Lukaku 73')
źródło: własne