Jaki początek sezonu taki jego koniec. Upokarzająca porażka z Newcastle

13.05.2018, 19:03 Bryan
Mijający sezon Premier League rozpoczął się dla Chelsea FC bolesną porażką i w taki sam sposób się zakończył. Zawodnicy Antonio Conte sromotnie przegrali na wyjeździe z Newcastle 3:0. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył Ayoze Perez, a jedno trafienie dorzucił Dwight Gayle.

Pierwszą dobrą okazję gospodarzy zobaczyliśmy w dziewiątej minucie gry. Bardzo mocny i celny strzał z półwoleja oddał Jonjo Shelvey. Thibaut Courtois wybronił ten strzał, ale chwilę później belgijski bramkarz został wystawiony na kolejną próbę, bo z kąta uderzył Mohamed Diame. Bramkarz Chelsea dwa razy spisał się bez zarzutu.

Jedenaście minut później Courtois znów musiał interweniować, ponieważ nieco niefortunnie dośrodkowanie gracza gospodarzy przecinał Bakayoko, kierując piłkę w stronę własnej bramki. Kilkadziesiąt sekund później kolejną próbę podjął Diame. Zawodnik Newcastle odebrał piłkę N’Golo Kante przed polem karnym i natychmiast uderzył na bramkę, ale piłka minęła słupek.

W 23. minucie gospodarze objęli zasłużone prowadzenie. Dobrą wrzutkę Matta Ritchie w pole karne strzałem próbował wykończyć Ayoze Perez. Bramkarz Chelsea wybronił ten strzał, ale wobec dobitki głową Dwighta Gayle’a był już bezradny.

Chwilę później mogło być 2:0, bo na dobrej pozycji strzeleckiej znalazł się Shelvey. Anglik uderzył jednak zdecydowanie zbyt mocno i piłka poszybowała w trybuny. Minęło parę minut a Courtois znów musiał bronić strzał z dystansu. Mecz toczył się pod absolutne dyktando podopiecznych Rafaela Beniteza. Gracze Chelsea nie byli w stanie zagrozić gospodarzom.

Goście wyraźnie nie mieli pomysłu na grę. Graczom Antonio Conte trudno było nie tyle stworzyć zagrożenie pod bramką Martina Dubravki, o ile w ogóle zbliżyć się z piłką w okolice pola karnego Newcastle. Gospodarze bez większych problemów przerywali akcje The Blues.

Jeszcze przed przerwą gracze Newcastle mieli kolejną znakomitą okazję. Płaskie dośrodkowanie z prawej strony strzałem zakończył Perez. Gracz Newcastle nieznacznie się pomylił i piłka minęła bramkę.

Po upływie dwóch doliczonych minut sędzia zakończył pierwszą połowę. Pierwsza część gry zakończyła się zasłużonym prowadzeniem Newcastle 1:0.

W 52. minucie zobaczyliśmy w końcu piękną akcję Chelsea. Ross Barkley dośrodkował piłkę w pole karne, a tam już czekał Olivier Giroud. Francuz w swoim stylu, w nieprawdopodobny sposób uderzył piłkę piętą z obrotu. Dubravka z trudem obronił ten niekonwencjonalny strzał.

W 59. minucie gospodarze zdobyli drugą bramkę. Tiemoue Bakayoko niecelnie wybił piłkę, prosto pod nogi Shelveya. Anglik oddał płaski strzał zza pola karnego, piłka trafiła w nogi Pereza, czym kompletnie zmyliła Courtois i wpadła do siatki.

Odpowiedź Chelsea mogła być zabójcza. Dobrą kontrę wyprowadzili Ross Barkley i Eden Hazard. W ostatniej fazie akcji Belg dograł do pomocnika The Blues, a ten wykończył akcję strzałem. Barkley z bardzo bliska uderzył jednak wprost w bramkarza gospodarzy.

Gracze Newcastle nie przestraszyli się tym i w 63. minucie zdobyli bramkę na 3:0. Piłkę z rzutu wolnego w pole karne wrzucił Shelvey, ze skrzydła dośrodkował Ritchie, a całą akcję celnym strzałem wykończył Perez. Defensywa i bramkarz Chelsea ponownie byli bez szans.

Sześć minut później przed szansą zmniejszenia rozmiarów straty stanął Victor Moses. Nigeryjczyk nieco przypadkowo znalazł się na pozycji strzeleckiej, po stracie równowagi przez szarżującego na bramkę Barkleya. Strzał z kąta Mosesa trafił jedynie w boczną siatkę. W 70. minucie Moses dośrodkowywał piłkę z prawej flanki, a Giroud zaliczył niecelny strzał.

Wszelkie akcje graczy Chelsea prowadzone były bez błysku i zawodnicy Newcastle nie mieli większych problemów z bronieniem korzystnego wyniku. Po stracie trzeciej bramki, The Blues wyraźnie stracili wolę walki. W 88. minucie bardzo słaby i niecelny strzał z dystansu oddał Pedro.

Ligowy sezon 2017/18 zakończył się dla Chelsea bolesną porażką. The Blues na St James' Park musieli uznać wyższość Newcastle przy wyniku 3:0. Końcowy rezultat zmagań londyńczyków w Premier League to zaledwie piąte miejsce ze stratą aż 30 punktów do mistrzowskiego Manchesteru City.

Newcastle 3:0 Chelsea (1:0). Bramki: Gayle 23’, Perez 59’, 63’

Newcastle: Dubravka; Yedlin, Lascelles (c), Lejeune, Dummett; Ritchie, Shelvey, Diame, Murphy; Perez, Gayle (Joselu 48’)

Chelsea: Courtois; Azpilicueta, Christensen, Cahill (c); Moses, Barkley (Willian 77’), Kante, Bakayoko, Emerson; Hazard (Pedro 82’), Giroud (Morata 76’)
źródło: własne