[NzP]: Ideał drużyny

03.12.2017, 20:59 Karol Mierzwa
Wygrywamy z Newcastle United 3:1. Dwa gole zdobył powracający do pełni formy, a raczej powracający do głodu bramek, Eden Hazard, jednego dołożył Alvaro Morata. Mimo wyniku i trzech punktów nie był to mecz idealny. O żelaznej grze obronnej z czasów pewnego Portugalczyka możemy zapomnieć. Dużo do poprawy i nie tyczy się to tylko obrony. Wydaje się, że do poprawy jest również polityka transferowa. Stąd nasuwa się pytanie – czy kiedykolwiek będziemy mogli stwierdzić: "projekt Chelsea dobiegł końca, jesteśmy drużyną kompletną"?

To upokarzające. Rób tak przy 1:0, a nie przy 4:0. Tak miał powiedzieć Jose Mourinho do cieszącego się Antonio Conte, po tym jak Czerwone Diabły zostały zdemolowane przez The Blues na Stamford Bridge. I ciężko znaleźć cytat, którym można by dosadniej podsumować poprzedni sezon. Momentami wybitna lecz częściej po prostu dobra gra w obronie, fenomenalny atak napędzany przez Diego Costę, pomoc przez która nikt nie mógł przejść nie odebrawszy uprzednio lekcji od profesora N’Golo. Geniusz Antonio Conte, niesamowicie funkcjonalna formacja 3-4-3, bardzo dobre zmiany, znacząco wpływające na przebieg meczu. Każdy z nas mógłby wymienić mnóstwo czynników, które zadecydowały o ligowym sukcesie w poprzednim sezonie. Każdy z nas, a przynajmniej większość, zdawała sobie sprawę, że aż taki wyniki i styl nie był oczekiwany w pierwszym sezonie. Miał być to sezon przejściowy, przygotowawczy przed ostateczną ligową dominacją w przyszłości.

Daleki jestem by twierdzić, że obecny sezon jest okresem weryfikacji. Tym bardziej, że dopiero wchodzi w decydującą fazę. Każdy, kto jest w stanie racjonalnie myśleć i wyciągać wnioski, wiedział, że raczej nie mamy szans na powtórkę wyniku z sezonu 2016/17. Tym bardziej jeśli spojrzymy na naszą politykę transferową… i tym bardziej jeśli porównamy ją z polityką transferową głównych rywali. Patrząc na obecny sezon jestem skłonny stwierdzić, że wszystko idzie bardzo poprawnie lub dobrze. Nie ma co oglądać się na City, trzeba spojrzeć w swój terminarz i wygrać jak najwięcej jesteśmy w stanie. Wciąż jesteśmy też w Lidze Mistrzów i pucharach krajowych. Do wygrania jest bardzo dużo. Należy mieć też świadomość jak łatwo udany sezon przekreślić osiągając przeklęte, bo przecież wiecznie przegrane drugie miejsce.

Nie wiem czy kiedykolwiek będziemy drużyną kompletną. Nie pamiętam też okresu w historii The Blues, który mógłbym określić jako Chelsea FC – skończony projekt. Już tylu mieliśmy trenerów, którzy mieli tyle pomysłów, że chyba jesteśmy skazani na niekończące się prace budowlane. No bo jak skończyć coś, gdy co jakiś czas zmienia się cel budowy? Dostrzegam tu inną sprawę. Mieliśmy okresy fenomenalniej gry. Było tak za Jose, za Carlo czy za Hiddinka. Drużyną kompletną więc się raczej bywa niż jest. I to jest chyba kluczowe w Chelsea. Czy tylko w Chelsea? A co to jest drużyna kompletna? Ciężko to zdefiniować. Bayern Heynckesa, Bracelona Guardioli, Chelsea Mourinho, Real Zidane'a, United Fergusona czy może obecne City Guardioli? Sam fakt, że raczej się bywa niż jest nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź. Jako fani jesteśmy skazani na niekończące oczekiwanie. Zmierzamy do granicy drużyna kompletna lecz tej granicy nigdy nie osiągniemy. Drużyna będzie miała nowych trenerów, właścicieli, stadion, taktykę, politykę transferową, momenty gry tragicznej i momenty gry wybitnej, ale nigdy nie jest w stanie trwale osiągnąć najdoskonalszego bytu drużyny, platońskiej idei drużyny kompletnej.
źródło: własne
klubMPbramki
1Man City266267-20
2Liverpool245953-14
3Tottenham235146-21
4Chelsea255044-26
5Man Utd255048-34
6Arsenal244449-35
7Bournemouth243337-43
ZawodnikBA
1Eden Hazard1510
2Alvaro Morata90
3Willian76
4Pedro Rodriguez73
5Olivier Giroud65
6Ruben Loftus-Cheek60
7Ross Barkley45
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Brak meczu!
Poprzedni mecz
Man City
6:0
Chelsea
Man City - Chelsea
R. Sterling 4`
S. Aguero 13`
S. Aguero 19`
I. Gundogan 25`
S. Aguero (pen.) 56`
R. Sterling 80`
10.02.2019, 17:00
Etihad Stadium (Manchester)
Panel kibica
osób online
17197
aktywnych
uzytkowników
30412
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy dla Marcina Bułki w nadchodzącym sezonie?
Wypożyczenie i regularna gra w Championship46,67%
Wypożyczenie i regularna gra w Premier League13,33%
Pozostanie w Chelsea i pełnienie roli trzeciego lub czwartego bramkarza3,33%
Dalszy rozwój w drużynach młodzieżowych Chelsea36,67%
30 odpowiedzi