[NzP]: Mroczne kulisy zawodowego świata sportu [RECENZJA]

13.11.2017, 06:49 salonnier
Doping to zjawisko coraz bardziej popularne w sporcie. Przy okazji największych światowych imprez sportowych co rusz słyszymy, że jakiś zawodnik został przyłapany na stosowaniu środków niedozwolonych. Niestety, należy mieć świadomość, że istnieje spora grupa substancji, których wykrycie jest praktycznie niemożliwe, przez co prawdziwa skala tego problemu nie est tak naprawdę do końca znana. Problematykę dopingu podjęła w swojej powieści "Krwawy doping" Maribel Medina. Książka hiszpańskiej pisarki ukazała się na polskim rynku wydawniczym w 2015 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Zazwyczaj niezbyt chętnie sięgam po powieści, ale w tym przypadku było inaczej. Zaintrygował mnie już sam tytuł. O dopingu w ogóle czytam sporo więc gdy zobaczyłem książkę pt. "Krwawy doping", od razu postanowiłem po nią sięgnąć.

Powieść ta zaczyna się od tragicznego wydarzenia, jakim jest śmierć młodej sportsmenki, teoretycznie z przyczyn naturalnych. Doszło do niej w ośrodku treningowym Les Diablerets. Thomas Connors, agent Interpolu, został poproszony przez matkę zmarłej dziewczyny, a swoją byłą partnerkę, o sprowadzenie zwłok do rodzinnej Irlandii. Thomas podejmuje się tego zadania i jednocześnie zaczyna badać przyczyny śmierci młodej dziewczyny. Dzielnie towarzyszy mu lekarka Laura Terraux. Ich śledztwo przynosi zaskakujące rezultaty – do podobnych zgonów młodych sportsmenek dochodziło już wcześniej i były one równie tajemnicze. Oficjalne komunikaty informowały, że przyczyna ich śmierci była zupełnie naturalna. Jednak w tym momencie powinna zapalić nam się czerwona lampka. Jak to? Młode wysportowane dziewczyny będące okazami zdrowia umierają ot tak? Bez żadnego powodu?

Główni bohaterowie książki zaczynają badać tę sprawę, ale im dalej w las, tym więcej drzew. Na swojej drodze napotykają coraz więcej przeszkód i w pewnym momencie można było odnieść wrażenie, że wraz z upływem czasu, Thomas i Laura są coraz dalej rozwikłania zagadki. Na szczęście ich upór sprawia, że udaje im się znaleźć ludzi, którzy (po długich przekonywaniach) decydują się uchylić rąbka tajemnicy. Wiąże się to jednak z kolejnymi problemami: jeden z głównych informatorów zostaje zamordowany, a Thomas zostaje uprowadzony. Pokazuje to, jak mroczne tajemnice skrywa świat zawodowego sportu. O szczegółach stosowania dopingu (kto, co i w jaki sposób) wiedzą wszyscy, ale nikt nie ma odwagi wypowiedzieć wojny temu przedsięwzięciu, gdyż jest on kierowany przez mafię.

Oprócz tego wątku, pojawia się drugi, równie interesujący. Dotyczy on młodego sportowca Janika Toledo, który również trenuje w ośrodku Les Diablerets. Początkowo Janik jest zdruzgotany śmiercią swojej bliskiej koleżanki, a jego stosunek do środków dopingujących jest niezwykle negatywny. W pewnym momencie jednak, Janik spotyka się z osobą, która przedstawia mu korzyści, jakie mogą być spowodowane stosowaniem środków uznanych za niedozwolone i jakie mogą być tego konsekwencje. Młody sportowiec, po długich wewnętrznych rozterkach, decyduje się ostatecznie na podjęcie kluczowej dla swojego życia decyzji, której skutki z pewnością zaskoczą każdego czytelnika.

Doping to ogromny światowy biznes wart setki milionów dolarów. Walka z nim jest bardzo trudna, gdyż wielu zawodników dobrowolnie godzi się na zażywanie niedozwolonych środków, nie zawsze zdając sobie sprawę z konsekwencji tych czynów dla swojego organizmu. Można pokusić się o stwierdzenie, że zawodowi sportowcy stają się niekiedy zakładnikami własnych pragnień i do ich realizacji są w stanie posunąć się bardzo daleko. Niestety, czasami kończy się to tragicznie. Równie tragiczne jest to, że doping zabija ducha prawdziwej rywalizacji i sprawia, że talent i ciężka praca mają coraz mniejsze znaczenie. Jeśli ten trend będzie narastał w kolejnych latach, a sądzę, że właśnie tak będzie, to będziemy świadkami kolejnych tragicznych doniesień związanych ze śmiercią sportowców, a same zawody zaczną bardziej przypominać rywalizację technologiczną, niż walkę na umiejętności. Wszystkie organizacje międzynarodowe powołane do walki z dopingiem, na czele z WADA, powinny dołożyć wszelkich starań, by powstrzymać ten niebezpieczny i okrutny proceder.Tytuł: Krwawy doping
Tytuł oryginału: Sangre de barro
Tłumaczenie: Joanna Ostrowska
Autor: Medina Maribel
ISBN: 978-83-7999-349-9
Liczba stron: 368
Format:143X205 mm
Oprawa: broszura ze skrzydełkami
Premiera: 15 lipca 2015
źródło: własne
klubMPbramki
1Man City287582-21
2Liverpool285765-32
3Man Utd285651-20
4Chelsea285650-23
5Tottenham285553-24
6Arsenal284552-39
7Burnley283922-24
ZawodnikBA
1Eden Hazard157
2Alvaro Morata125
3Michy Batshuayi 101
4Willian97
5Marcos Alonso73
6Pedro Rodriguez65
7Tiemoue Bakayoko33
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Brak meczu!
Poprzedni mecz
Chelsea
3:0
West Brom
Chelsea - West Brom
E. Hazard 25`
V. Moses 63`
E. Hazard 71`
12.02.2018, 21:00
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17101
aktywnych
uzytkowników
27706
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Który klub Premier League dokonał Twoim zdaniem najlepszych transferów w ostatnim okienku transferowym?
Chelsea41,46%
Manchester United14,63%
Manchester City41,46%
Tottenham0%
Liverpool2,44%
Arsenal0%
inny0%
41 odpowiedzi