[NzP]: „Rola współczesnej piłki nożnej w stosunkach międzynarodowych” – przedstawienie swojego dzieła, cz.1

30.10.2017, 00:31 Marinero
13. lipca 2016 roku, dwa dni przed swoimi 24. urodzinami, uzyskałem tytuł magistra ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Jako, że piłka nożna naprawdę wiele dla mnie znaczy, postanowiłem pokazać to światu właśnie poprzez temat magisterki. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie.

Nie było łatwe choćby dlatego, że przecież praca magisterska to tekst naukowy i opiera się na sztywnych zasadach. Pisząc o swoim ulubionym temacie chciałoby się go przedstawić w jak najciekawszy sposób dla czytelnika, jak najbardziej zachęcić do przeczytania od deski do deski. W pracy magisterskiej są inne priorytety. Wybaczcie mi to, że pozwoliłem sobie na odrobinę prywaty, ale chciałbym z wami podzielić się, czego ta moja praca dotyczyła.

Na początku postawiłem tezę, ze piłka nożna odgrywa niemałą rolę w stosunkach międzynarodowych jako najpopularniejszy sport na świecie. Jedną z przyczyn, jakie przedstawiłem był fakt, że futbol rodził się w połowie XIX w. w ówczesnym największym mocarstwie na Ziemi, czyli Imperium Brytyjskim. To oni ustalili reguły gry, utworzyli pierwsze kluby (niedawno, bo 27. października, swoją 160 rocznicę powstania obchodził najstarszy klub piłkarski świata – Sheffield Football Club), utworzyli najstarsze rozgrywki – Puchar Anglii, u nich pierwsza wystartowała liga, no i oni też wprowadzili jako pierwsi zawodowstwo w piłce nożnej. Pionierskie znaczenie Wielkiej Brytanii można dalej upatrywać np. w takiej organizacji jak IFAB (International Football Association Board – Międzynarodowa Rada Piłkarska). Zajmują się oni rozstrzyganiem sporów w piłce nożnej, planują modernizację futbolu poprzez modyfikowanie, usuwanie lub dodawanie reguł i to interpretacja IFAB jest tą najważniejszą. W skład Rady wchodzi ośmiu członków: czterech członków reprezentuje międzynarodową federację piłkarską – FIFA, kolejnych cztery to osobny głos każdego ze związków piłki nożnej kraju wchodzącego w skład Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna). Widać, że to Wielka Brytania ma ostatnie słowo, bo od jej zgody lub niezgody zależy przyszłość regulaminowa piłki nożnej. O ile kraje Wielkiej Brytanii są jednomyślne.

Nie może zatem dziwić poświęcenie pierwszego rozdziału na historię w „kolebce futbolu”. Skupiłem się w nim najbardziej na Anglii. Nie mogło w niej oczywiście zabraknąć też i wątków z Chelsea. Do roku 1923 mecze finału FA Cup rozgrywano albo na stadionie Crystal Palace, albo na Stamford Bridge. Tuż po II WŚ, ZSRR wysłał Dynamo Moskwa na Tournee po Wielkiej Brytanii. Jedyną angielską drużyną, która z nimi nie przegrała, była właśnie Chelsea (był remis 3:3). Pierwszy transfer, który dobił ceny 20 tys. funtów, to przejście zawodnika The Blues Tommy’ego Lawtona do Notts County w 1947 r. Gwardia Warszawa wystąpiła w I edycji Pucharu Krajowych Mistrzów Europy (dawniejsza Champions League) dzięki… Chelsea, która została wycofana przez Football Association (Angielski Związek Piłki Nożnej). Był to sezon 1955/1956. Pierwszy finał Pucharu Miast Targowych (protoplasta Ligi Europejskiej) z lat 1956–1958 to dwumecz pomiędzy Londynem (Chelsea), a Barceloną. W stolicy Anglii było 2:2, ale na wyjeździe Chelsea przegrała aż 6:0. Naszą ulubioną drużynę przedstawiłem też jako ostatniego angielskiego tryumfatora w europejskich pucharach podając wygranie Ligi Europejskiej w 2013 r. za dowód, ale nie jest to już aktualnie, bowiem Manchester United wygrał też ten puchar w maju tego roku. To niektóre fakty dotyczące Chelsea, jakie podawałem w swoim I rozdziale.

Kolejny rozdział to przedstawienie funkcjonowania międzynarodowych organizacji piłkarskich, skupiając się na przykładzie FIFA i UEFA. Miałem to szczęście, że FIFA wraz z rozpoczęciem kadencji Gianniego Infantino, na moich oczach zmieniała swoją strukturę. Odrobina historii samej FIFA, novum jakie wprowadzał specjalny kongres FIFA w Zurychu z 26. lutego 2016 r. By nie rozpisywać się zanadto szczegółowo, czego owe zmiany dotyczyły, zapraszam do tych grafik z mojej pracy magisterskiej pokazujące, jak obecnie działa FIFA w kluczowych obszarach.

Rysunek 1. Podział funkcji strategicznych i zarządzania w kierownictwie FIFA

1.png


Rysunek 2. Wybory prezydenta i reszty członków Rady FIFA

2.png


Rysunek 3. Przejrzystość wynagrodzeń na głównych szczeblach FIFA

3.png


Po więcej na ten temat zapraszam do niegdysiejszego mojego felietonu na ten temat:

zmiany-w-fifa-kosmetyka-lub-poczatek-odnowienia-marki

W II rozdziale znalazło się też miejsce na przedstawienie konfliktu o władzę FIFA vs UEFA, w zasadzie od początku istnienia tej drugiej. Na długo przed powstaniem UEFA 15. czerwca 1954 r. pomysły o utworzeniu osobnej konfederacji piłkarskiej stricte europejskiej były torpedowane i to przez samego Julesa Rimeta – pomysłodawcy mistrzostw świata i zwolennika futbolu jako czynnika łączącego, a nie dzielącego. Być może z tego powodu nie chciał odosobnienia Europy, ale Francuz podawał też inny powód. Uważał, że FIFA i tak jest zdominowana przez Europejczyków, a utworzenie osobnej instytucji, może tylko to pogorszyć. UEFA powstała po kryjomu, a jej założyciele postawili ówczesnego prezydenta FIFA przed faktem dokonanym. Europejska konfederacja nie była pionierką w regionalizacji, bowiem o wiele wcześniej powstawały: CONMEBOL (Ameryka Południowa) – 1916 r., Confederacion Centroamericana y del Caribe de Futbol (Ameryka Środkowa) – 1938 r. oraz North American Confederation – 1939 r. Dwie ostatnie połączyły się w CONCACAF w 1961 r.

Rozszerzanie się FIFA o nowe związki piłkarskie z Afryki i Azji, a także rosnące znaczenie konfederacji CONMEBOL, spowodowało, że konflikt FIFA vs UEFA tak naprawdę wyglądał jako CONMEBOL vs UEFA. W 1974 r. bardziej przekonywujący dla Afryki i Azji był Joao Havelange – brazylijski kandydat na Przewodniczącego FIFA. Europa nie miała tyle głosów, by skutecznie takie manewry blokować i zdała sobie sprawę, że musi stoczyć z Ameryką Południową walkę o wpływy w nowych piłkarskich kontynentach. Era Havelange’a trwała 24 lata, aż do momentu, gdy na stanowisku zastąpił go jego wierny sekretarz Joseph Blatter.

Szwajcar jest kojarzony za czasów swoich kadencji z wieloma kontrowersyjnymi i wstydliwymi aferami, głównie o podłożu korupcyjnym. I słusznie. Przekręty, kumoterstwo, kupowanie głosów, powołanie tajemniczego biura będącego poza kuratelą komisji wykonawczej, łapówki od kandydatów na gospodarzy mistrzostw świata, konszachty z czarnymi charakterami polityki światowej, nie transparentność finansowa organizacji i brak rozliczalności przed innymi instytucjami chyba wystarczą, by mieć, delikatnie mówiąc, nadszarpniętą reputację.

W tej części to już wszystko. Następnym razem będę się z wami chciał podzielić streszczeniem swoich dwóch następnych rozdziałów, które dotyczą globalizmu i regionalizmu w piłce nożnej, współczesnych transferów, ekonomii największych klubów piłkarskich, mass mediów w piłce nożnej, a także tożsamości narodowej wyrażanej w futbolu, problemie rasizmu i piłce nożnej wykorzystywanej jako „Soft Power”.
źródło: własne

Komentarze (1):

Bryan
0
30.10.2017, 20:08 Redaktor, komentarzy: 3890 newsów: 1820

Napisać pracę magisterską nt. stosunków międzynarodowych o swojej pasji? Jestem pod wrażeniem wytrwałości:)

ps. No i broniliśmy magistra w tym samym roku, więc gratuluję ;)

klubMPbramki
1Liverpool215448-12
2Man City225355-17
3Chelsea224739-16
4Man Utd224342-32
5Tottenham204240-19
6Arsenal224146-31
7Bournemouth223033-40
ZawodnikBA
1Eden Hazard1210
2Alvaro Morata90
3Pedro Rodriguez72
4Ruben Loftus-Cheek60
5Willian55
6Olivier Giroud54
7Ross Barkley34
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Brak meczu!
Poprzedni mecz
Arsenal
2:0
Chelsea
Arsenal - Chelsea
A. Lacazette 14`
L. Koscielny 39`
19.01.2019, 18:30
Emirates Stadium (London)
Panel kibica
osób online
17193
aktywnych
uzytkowników
30124
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy dla Marcina Bułki w nadchodzącym sezonie?
Wypożyczenie i regularna gra w Championship44,83%
Wypożyczenie i regularna gra w Premier League13,79%
Pozostanie w Chelsea i pełnienie roli trzeciego lub czwartego bramkarza3,45%
Dalszy rozwój w drużynach młodzieżowych Chelsea37,93%
29 odpowiedzi