[NzP]: Magiczny dotyk Antonio Conte

27.08.2017, 14:22 Karol Mierzwa
Istnieją trenerzy wybitni, dobrzy, przyzwoici, mierni i osoby, co do których można mieć wątpliwości czy są trenerami. Jedni z nich są wybitnymi taktykami, inni psychologami, motywatorami, menedżerami czy po prostu selekcjonerami, potrafiącymi z gotowych piłkarzy zbudować fantastycznie funkcjonującą drużynę. I jak pewnie się domyślacie każdy wybitny trener posiada po trochu każdego z tych przymiotów. Co więcej, każdy z nas, kibiców, mógłby dopasować do każdej cechy trenera, którego warsztat właśnie się takową charakteryzuje. Jest jeszcze inna cecha, o której nie wspomniałem, a która jest niezwykle pożądana przez właścicieli klubów piłkarskich. Ma ją Antonio Conte.

Magiczny dotyk, bo o nim tu mowa, sprawia, że piłkarz ze średniego staje się wybitnym. Nie trzeba daleko szukać, już poprzednia kampania pokazała, kim Antonio Conte potrafił wygrać ligę. Natomiast chyba nikt z nas nie myślał, że zarząd takiego klubu jak Chelsea na tym poprzestanie i nie kupi już więcej żadnej wybitnej gwiazdy, żadnego gotowego do gry na najwyższym światowym poziomie piłkarza. Z punktu widzenia ekonomii nie ma nic lepszego – kupić taniego piłkarza (tak, sumy rzędu 30 milionów euro to w dzisiejszej piłce grosze), którego trener zrobi wybitnym, by następnie sprzedać go za sumy kompletnie niezrozumiałe dla zwykłych zjadaczy chleba. Czy aby na pewno na ekonomii powinno najbardziej zależeć w takim klubie jak Chelsea? Czy aby na pewno zależy na tym facetowi, który ma prawie dziewięć miliardów dolarów? Nie wiem. Z pewnym niepokojem patrzę na nadchodzące sezony. Mam nadzieję, że zarząd nie będzie polegał na dotyku Conte, który przecież nie zawsze musi dokonywać cudów. Oczywiście, zakładając, że Conte zostanie u nas jeszcze kilka sezonów, bo nie jest to wcale takie oczywiste.

Oczywiście to tylko przyszłość, w dodatku zabarwiona pewną dozą czarnowidztwa. Może być przecież zdecydowanie inaczej. Antonio będzie wciąż czarował i z piłkarzy średnich robił wybitnych. Tak jak zrobił to z Marcosem Alonso, który jest jak dla mnie sztandarowym przykładem piłkarskiej przemiany. Co prawda, piłkarski kunszt rozwijał w akademii Realu jednak nie udało mu się przebić do pierwszej drużyny. Następnie przez trzy lata zbierał szlify w Boltonie Wanderers, by stać się jednym z lepszych piłkarzy Fiorentiny. We włoskim zespole spędził również trzy lata, z czego rok na wypożyczeniu w Sunderlandzie. Jak widać kariera się rozwijała, jednak to wciąż nie był najwyższy poziom. Było to poziom średni dlatego i cena za tego lewonożnego zawodnika, była niska – raptem 24 miliony funtów. Bez wątpienia wartość, którą Alonso wniósł do drużyny Conte, dostrzega każdy fan The Blues. I gdybym miał przed przyjściem tego zawodnika dokonać pewnego zakładu to… to bym teraz nie miał ręki.

Wielokrotnie zdarzyło mi się napisać, że dotyk Conte jest magiczny. Czy aby na pewno? Oczywiście, że nie. To wypadkowa cech trenera, jednak jest trudna do wytłumaczenia gdyż ze zbyt wielu czynników się składa. Oczywiście do tego potrzeba trochę szczęścia, ale w jakiej dziedzinie życia tego szczęścia nie potrzeba?

Myślicie, że zarząd The Blues oprze swoją politykę zarządzania klubem, w tym i politykę transferową, na magicznym (jedynie z nazwy) dotyku Conte czy jednak możemy w następnym latach liczyć na walkę z City, United, PSG, Barcą i Realem o najlepszych piłkarzy globu?

PS. Debiutancki gol Alonso w Chelsea padł w spotkaniu z Evertonem.
źródło: własne
klubMPbramki
1Liverpool92316-3
2Man City82021-3
3Arsenal81819-9
4Chelsea81816-6
5Tottenham81815-7
6Bournemouth91716-12
7Everton91515-12
ZawodnikBA
1Eden Hazard83
2Pedro Rodriguez30
3Alvaro Morata30
4Willian23
5Ross Barkley22
6Marcos Alonso12
7N'Golo Kante10
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Burnley
:
Chelsea
Burnley - Chelsea
28.10.2018, 15:30
Turf Moor (Burnley)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Chelsea
2:2
Man Utd
Chelsea - Man Utd
A. Rudiger 21`
R. Barkley 96`
A. Martial 55`
A. Martial 73`
20.10.2018, 13:30
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17174
aktywnych
uzytkowników
29436
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy dla Marcina Bułki w nadchodzącym sezonie?
Wypożyczenie i regularna gra w Championship40,91%
Wypożyczenie i regularna gra w Premier League18,18%
Pozostanie w Chelsea i pełnienie roli trzeciego lub czwartego bramkarza4,55%
Dalszy rozwój w drużynach młodzieżowych Chelsea36,36%
22 odpowiedzi