Piłkarskie vademecum Gullita [RECENZJA]

05.08.2017, 19:38 salonnier
Ruud Gullit, były znakomity piłkarz występujących w największych europejskich klubach, a obecnie ceniony piłkarski ekspert, postanowił napisać książkę, przypominającą podręcznik, w której zawarł podstawowe reguły obowiązujące w piłce nożnej, dzięki którym mamy nauczyć się oglądać tę dyscyplinę w bardziej analityczny sposób. Holender w znacznej mierze posłużył się przykładami ze swojej kariery, a także wyjaśnił nam większość zjawisk zachodzących w futbolu, a które nie do końca są jasne dla przeciętnych kibiców.

"Jak oglądać piłkę nożną?" Gullit rozpoczął od krótkiego opisania swojej kariery. Holender wyjaśnił, jakie role pełnił w swoich byłych klubach, czyli m.in. w Milanie i Chelsea. Swoje przemyślenia oparł na doświadczeniach boiskowych, więc jego relacja w pierwszej kolejności powinna trafić do osób zawodowo zajmujących się futbolem. Dla przeciętnego kibica nie wszystkie uwagi mogą okazać się jasne, gdyż oglądając mecz przed telewizorem nie widzi się tego, co piłkarz będący w centrum boiskowych wydarzeń.

Ruud Gullit w bardzo przystępny sposób tłumaczy nam podstawowe reguły obowiązujące w futbolu, związane choćby z taktyką, schematami gry, stałymi fragmentami czy pozycjami, a które nie do końca są znane „niedzielnym” kibicom piłkarskim. Co oczywiste, Holender bardzo często posługuje się przykładami z włoskiej i angielskiej piłki, gdyż w swojej karierze właśnie z nimi obcował najwięcej, ale ma także świadomość, że każda liga rządzi się swoimi prawami. Autor celnie zauważa, że niektóre rozwiązania praktykowane w jednej piłkarskiej kulturze z powodu dużej efektywności, nie muszą i bardzo często nie sprawdzają się, w odmiennych warunkach. Zjawisko to można w prosty sposób odnieść do trenerów, którzy z jednym klubem osiągają wielkie sukcesy, a po przejściu do innej ligi ich wyniki są znacznie gorsze, mimo dalszego stosowania tych samych rozwiązań.

Dużą zaletą książki Ruud Gullita jest to, że autor omawia poszczególne zagadnienia w bardzo prosty, zrozumiały nawet dla osoby kompletnie nie znającej się na futbolu, sposób, a jego rozważania są krótkie i treściwe. Nie ma w nich kilkustronicowych dogłębnych analiz, a wszystko jest napisane tak, by czytelnik poznał jak najwięcej informacji i oczywiście przyswoił je. Holender chętnie czerpie za swoich boiskowych doświadczeń i stara się na przykładach wytłumaczyć poszczególne zjawiska, co często okazuje się pomocne.

W "Jak oglądać piłkę nożną?" Ruud Gullit opowiada nie tylko o tym, co dzieje się na boisku, ale także poza nim. Holender porusza szereg zagadnień psychologicznych, m.in. związanych z rolą rezerwowego w drużynie, czy wpływem życia osobistego na formę piłkarzy. Autor wyjaśnia nam, że każdy zespół rządzi się swoimi prawami i za każdym razem trzeba przeprowadzić odrębną analizę, by zrozumieć zawodnika i co za tym idzie, jak najlepiej wykorzystać jego potencjał.

Były reprezentant Holandii stara się przekazać, że bycie piłkarze nie ogranicza się jedynie do kilku godzin treningu dziennie oraz do rozgrywania meczów. Zawód piłkarza wymaga nieustannych poświęceń i zwracania uwagi na takie aspekty jak odżywianie czy sen, które wbrew pozorom mają duży wpływ na dyspozycję piłkarza. Gullit wspomina tutaj, jak prowadząc Chelsea piłkarze reagowali na wprowadzane przez niego pomysły. Holender zaznaczył, że część piłkarzy kompletnie nie chciała przystać na jego pomysły, toteż wszyscy mieli wolną rękę, bowiem zmuszanie piłkarza do zachowywania reżimu w jakiejkolwiek dziedzinie na dłuższą metę może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Ruud Gullit porusza również zagadnienie gry w reprezentacjach narodowych. Holender sporo miejsca poświęca problemom reprezentacji Oranje, wyjaśnia na czym polegają obecnie jej największe bolączki. Poza tym autor porusza zagadnienie angielskiej reprezentacji, na której ciążą olbrzymie oczekiwania przed każdą wielką imprezą, a następnie wszyscy Brytyjczycy muszą pogodzić się z wielkim rozczarowaniem. Zdaniem byłego pomocnika Chelsea, niebawem ten trend może się odwrócić, a sami Wyspiarze najwięcej tracę z powodu swojego twardego stylu, który w innych europejskich ligach byłby nie do przyjęcia. Toteż, podczas meczów międzypaństwowych Anglicy są karani za przewinienia, które w ich lidze są na porządku dziennym.

Ostatni rozdział książki został poświęcony nowym rozwiązaniom w futbolu, począwszy od zwyczajów pozaboiskowych po nowe technologie techniczne. Autor wyjaśnia, że futbol musi iść z duchem czasu i niektóre zmiany są po prostu konieczne, żeby sprostać wymaganiom teraźniejszość. Laureat Złotej Piłki odnośni się również do zjawiska ogromnej komercjalizacji futbolu, uznając ją za ducha obecnych czasów. Proces ten zaczął się już wiele lat temu, jednak z roku na rok coraz bardziej przekonujemy się, że to pieniądze rządzą piłką. Wszystkie te przemyślenia, w połączeniu z prostym wyjaśnieniem skomplikowanych kwestii, sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze i nawet osoby interesujące się futbolem od święta powinny przeczytać ją z wielkim zainteresowaniem. "Jak oglądać piłkę nożną" Ruuda Gullita to lektura zdecydowanie godna polecenia wszystkim, mniej lub bardziej zagorzałym, kibicom piłki nożnej.Autor: Ruud Gullit
Tytuł oryginału: How To Watch Football
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski
Data wydania: 24 maja 2017
Cena okładkowa: 39,90 zł
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 336 tekst
ISBN: 978-83-7924-812-4
źródło: własne
klubMPbramki
1Liverpool92316-3
2Man City82021-3
3Arsenal81819-9
4Chelsea81816-6
5Tottenham81815-7
6Bournemouth91716-12
7Everton91515-12
ZawodnikBA
1Eden Hazard83
2Pedro Rodriguez30
3Alvaro Morata30
4Willian23
5Ross Barkley22
6Marcos Alonso12
7N'Golo Kante10
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Burnley
:
Chelsea
Burnley - Chelsea
28.10.2018, 15:30
Turf Moor (Burnley)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Chelsea
2:2
Man Utd
Chelsea - Man Utd
A. Rudiger 21`
R. Barkley 96`
A. Martial 55`
A. Martial 73`
20.10.2018, 13:30
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17174
aktywnych
uzytkowników
29434
dodanych
aktualności
Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Jaki scenariusz będzie najkorzystniejszy dla Marcina Bułki w nadchodzącym sezonie?
Wypożyczenie i regularna gra w Championship40,91%
Wypożyczenie i regularna gra w Premier League18,18%
Pozostanie w Chelsea i pełnienie roli trzeciego lub czwartego bramkarza4,55%
Dalszy rozwój w drużynach młodzieżowych Chelsea36,36%
22 odpowiedzi