Niedziela z publicystyka: Podstawowe elementy komunikacji na linii trener - zawodnik

08.11.2015, 16:45 salonnier
Komunikacja jest ważna we wszystkich aspektach naszego życia. Z racji, tego iż człowiek jest istotą społeczną, porozumiewanie się i komunikowanie jest tak samo podstawową czynnością jak choćby jedzenie czy przemieszczanie się. Nie inaczej jest w piłce nożnej, gdzie odpowiednio użyty przekaz do odbiorcy daje wiele korzyści, a zwłaszcza u dzieci.

Komunikacja to nie tylko słowa czy tekst, ale też obraz, dźwięk i wiele, wiele innych. W zasadzie wszystko można sprowadzić do komunikacji. Dla młodego piłkarza najważniejszymi osobami, z którymi będzie nawiązywał kontakt to: rodzice, trenerzy, a także rówieśnicy. To relacje z tymi trzema grupami budują psychikę u adeptów piłki nożnej. W tym tekście uwaga zostanie poświęcona trenerom.

Trener przede wszystkim powinien dawać przykład swoim zawodnikom. Po pierwsze powoduje to, że dzieci widzą w nim pewien autorytet, a po drugie, będziemy wiarygodni. Trudno jest wymagać od kogoś przestrzegania zasad, reguł, których sami się nie trzymamy.

W budowaniu autorytetu u podopiecznych pomaga też umiejętne słuchanie i szczerość. Umiejętne słuchanie to skupiona uwaga na osobie, a dokładniej na tym, co ona do nas mówi. Lepszy efekt da zadawanie pytań odnośnie tematu, które poruszyło dziecko i w międzyczasie robienie innej rzeczy niż patrzenie się na niego, wysłuchanie i zbycie go krótkim "dobra" lub "OK". Dzieci są też o wiele bardziej wrażliwe na kłamstwo aniżeli dorośli. Raz oszukane dziecko może już nigdy nie odzyskać pełni zaufania do drugiej osoby.

Bardzo ważna jest też współpraca trenera z rodzicami. Trener nie zastąpi rodzica, a rodzic trenera (chyba, że sam rodzic jest trenerem ;) ). Dobrym punktem wyjścia jest już to, że rodzice nie będą wtrącać się do pracy trenera. Podczas samych meczów, jeżeli rodzic obserwuje swoje dziecko, wskazane jest, by nie nakładał kolejnej presji poprzez publiczną krytykę, a starał się dopingować swoją pociechę poprzez chwalenie dzieciaka za dobre zagrania na boisku.

Pozytywny charakter. Uśmiech, pocieszenie, pochwała powodują, że dzieci będą o wiele chętniej brały udział w treningach, a co za tym idzie, same treningi będą efektywniejsze.

Bycie trenerem to nie tylko nauczanie „co?” i „jak?” ale również „dlaczego?”. Jeśli wytłumaczy się piłkarzowi np.: czemu to on jest skrzydłowym, a nie jego kolega albo jeśli zrozumie, dlaczego powinien nie odchylać się przy strzale, wtedy satysfakcję odczują zarówno trener jak i gracz.

Umiejętność przyznania się do błędu i branie odpowiedzialności to kolejne cechy, które powinien posiadać dobry szkoleniowiec. Nie warto zgrywać wszechwiedzącego, bo prędzej czy później obróci się to przeciwko wam.

Wszystkie wymienione wyżej cechy i zachowania są tylko niektórymi z elementów odpowiedniego komunikowania się trenera z zawodnikami. Sam przekaz jest istotny, ale równie ważne jest też w jaki sposób porozumiewamy się. Ton głosu, wzrok, mimika twarzy, gesty. Dobre komunikowanie to gwarancja budowania zaufania nadawcy z odbiorcą. To jedna z ważniejszych zasad nie tylko w piłce nożnej.

Autor: Dawid Małek
źródło: własne

Komentarze (1):

lysy83
-1
08.11.2015, 18:15 Użytkownik, komentarzy: 937 newsów: 0

Nasz ich tak ustawia tyraja i nici z tego sprzedal MateDe Bruney i Lukaku teraz ma za swoje

klubMPbramki
1Liverpool297766-25
2Man City296379-26
3Leicester City295361-29
4Chelsea315353-40
5Burnley304434-41
6Man Utd274342-28
7Arsenal294242-39
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Fikayo Tomori10
5N'Golo Kante10
6Jorginho10
7Christian Pulisic02
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Crystal Palace
2:3
Chelsea
Crystal Palace - Chelsea
W. Zaha 34`
C. Benteke 72`
O. Giroud 6`
C. Pulisic 27`
T. Abraham 71`
7.07.2020, 18:00
Panel kibica
osób online
17253
aktywnych
uzytkowników
32082
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%
34 odpowiedzi