Niedziela z publicystyką: Ewolucja pozycji bramkarza w piłce nożnej

25.10.2015, 11:49 Marinero
Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie o tym, że bramkarz jest tylko od tego, by nie wpuszczał piłki do bramki. Obecnie mamy do czynienia nie z rewolucją, bo celami golkiperów nie stało się nagle strzelanie bramek, ale z ewolucją i owszem. Era bramkarzy, którym się dawało tylko i wyłącznie zadania defensywne, przemija. W dzisiejszej piłce zaczyna dominować pogląd mówiący o tym, że tak jak napastnik jest pierwszym obrońcą, tak bramkarz jest pierwszym atakującym.

Poznać tajniki tej filozofii w znacznym stopniu pomogły mi warsztaty piłkarskie poświęcone zarówno pozycji bramkarza, jak i pracy trenerów bramkarzy. Jak bardzo GK jest specyficzną pozycją świadczy właśnie to, że istnieje taki zawód jak trener bramkarzy, podczas gdy reszta pozycji nie ma takiej autonomii.

Bramkarz dzisiejszych czasów ma obecnie dużo więcej zadań taktycznych. Oczywiście w defensywie ustawia obronę, łapie piłkę lub ją odbija, zmienia tor lotu piłki. Wszystko po to, aby nie wpadł gol dla drużyny przeciwnej. Jeśli chodzi o ofensywę, to bramkarz powinien umieć dokładnie posyłać dalekie podania, konstruować akcje ofensywne od tyłu, nierzadko też rozpoczyna szybką kontrę, wystarczy, że złapie piłkę w locie po dośrodkowaniu rywala, pobiegnie do skraju pola karnego i szybko wyrzuci lub wykopie ją do partnera z drużyny. Z takich szybkich wznowień mamy czasami nawet asystę przy bramce zapisaną dla bramkarza. Kiedy drużyna atakuje w pobliżu pola karnego, coraz częściej zdarza się, że golkiper wychodzi poza pole karne, a nawet jest bliżej połowy boiska niż własnego pola karnego. Takie zachowanie jest potrzebne w razie, gdyby rywal zdołał przejąć piłkę i zagrać ją za plecy obrońców, którzy znajdowali się na połowie rywala. Bramkarz biegnący do piłki, a nie za piłką mógłby jeszcze zdążyć przeciąć to podanie, poza tym, mniejsze zagrożenie stanowi strzał z połowy bramki, niż kiedy przeciwnik ma całą połowę i tylko bramkarza wyczekującego na niego w polu karnym (pamiętacie bramkę Torresa na 2:2 w meczu z Barceloną?).

Dobry i nowoczesny bramkarz jest też w stanie grać dobrze nogami na małej przestrzeni gry. Już nie boi się podać do bocznych obrońców zamiast w panice wybijać na oślep piłkę przed siebie. To właśnie wiąże się z budowaniem akcji od tyłu. Gra nogami to nie tylko podania. Bramkarz musi też dobrze przyjąć piłkę i ustawić się dobrze do podania zwrotnego od bocznego obrońcy, którego jedyną alternatywą będzie oddanie piłki do golkipera. Niektórzy bramkarze idą jeszcze dalej i w krytycznych sytuacjach decydują się nawet na drybling. Obrona strzałów nogami również nie jest im obca.

Kolejnym ważnym aspektem jest ustawianie się przed strzałami czy dośrodkowaniami z gry lub stałych fragmentów. Bramkarz nie może w każdym z tych przypadków stać na linii bramkowej, choć czasami oczywiście jest to optymalne ustawienie. GK powinien dobrze ocenić sytuację, żeby miał możliwość zarazem przerwania akcji wyskokiem i chwytem czy wybiciem, a obroną strzału. Przedstawiony został tutaj tylko ogólny zarys tego zachowania, ponieważ każda akcja jest inna, ale głównie chodzi też o to, żeby bramkarz przeważnie stał na linii rywal z piłką – środek bramki.

Przykładem bramkarza, który potrafi wyprowadzić szybki kontratak dla swojej drużyny jest Łukasz Fabiański. Wychodzący golkiper niemal do połowy to Marc-André ter Stegen. Dobrze grający i broniący nogami jest David de Gea. W ustawianiu się do strzałów czy dośrodkowań na poziomie mistrzowskim jest Thibaut Courtois. Co do Manuela Neuera niektórzy ryzykują stwierdzenie, że to bramkarz kompletny. W moim mniemaniu tak nie jest, ale na pewno w każdym z wymienionych wcześniej elementów jest na minimum dobrym poziomie.

Wydaje się, że ten natłok zadań, jaki spadł teraz na bramkarzy nie jest najgorszy. Najgorszą dla nich rzeczą niezmiennie od początków futbolu jest to, że nie mogą sobie pozwolić na błąd. Ich pomyłki najczęściej kończą się straconymi bramkami.

aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%