Niedziela z publicystyką: czy sport elektroniczny to też sport?

13.09.2015, 18:47 chochliqu
E-sport, e-gaming, cyber sport - wszystkie te nazwy dotyczą coraz bardziej popularnego w ostatnim czasie tematu, jakim jest sport elektroniczny. U wielu z nas myśl o porównaniu siedzących przed komputerami "klikaczy" do spędzających młodość na intensywnych treningach fizycznych sportowców, jak na przykład piłkarze czy lekkoatleci, wywołuje jedynie pobłażliwy uśmiech. Czy jednak rzeczywiście tak zwany sport elektroniczny nie ma nic wspólnego z tradycyjnym sportem?

Ogólnie pojęta definicja sportu, kojarzy nam się z wysiłkiem fizycznym. W związku z czym, wielu z nas trudno pogodzić się z faktem, że do oficjalnych dyscyplin sportowych zaliczają się również szachy bądź brydż sportowy. Ci zawodnicy należą także do związków i klubów sportowych, biorą udział w zawodach oraz olimpiadach. Podobnie wygląda to w przypadku graczy występujących w zawodach w świecie wirtualnym.

Z jednej strony kwestia e-gamingu dla wielu wydaje się żartem. W końcu gracze z wirtualnymi zawodnikami siedzą jedynie przed wirtualnymi boiskami, wirtualnym terenem, a ich jedynym zadaniem jest regulowanie szybkości kliknięć myszą. Z drugiej warto zwrócić uwagę, że do występów na szczeblu międzynarodowym, w światowych turniejach nie można dojść bez koncentracji, opanowania, treningu. Gdyby tak było, każdy z nas, przeciętnych użytkowników komputerów, byłby w stanie osiągnąć ten poziom i wielu z nas startowałoby w turniejach, w których w grę wchodzą sumy tak wysokie, że ich równowartość sięga niekiedy pensjom zawodników najlepszych światowych klubów piłkarskich.

Dlaczego jeszcze gaming zaliczany jest do dyscyplin sportowych? Godziny treningu spędzone na osiąganiu doskonałości nierzadko są równe godzinom poświęconym na trening przez zawodników sportów tradycyjnych. W grę wchodzi również rywalizacja z prawdziwym człowiekiem, niezależnie od tego, czy znajduje się on obok, czy może po drugiej stornie globu przed ekranem swojego własnego komputera.

Podobnie jak w tradycyjnych klubach sportowych, zawodnicy e-sportowi, zajmujący się tym zawodowo, mają także swoich trenerów, są zrzeszani przez kluby i biorą udział w prestiżowych turniejach, takich jak np. World Cyber Games lub Electronic Sports World Cup.

Duże pieniądze wiążą się z dużą i wciąż zwiększającą się popularnością tego rodzaju dyscyplin. Mecze e-sportowe emitowane są już na znanych kanałach telewizyjnych, komentowane przez ekspertów, tak samo jak mecze piłki nożnej. Wraz z rosnącym zainteresowaniem e-gamingiem i tym samym wzrostem oglądalności meczów, które odbywają się na wirtualnych boiskach, zwiększa się również liczba ludzi obstawiających wyniki wirtualnych rozgrywek. Idąc do zakładu bukmacherskiego, obok możliwości typowania wyniku meczu futbolowego, możemy zauważyć możliwość obstawiania również wyników rozgrywek wirtualnych, takich gier jak FIFA, StarCraft, Counter-Strike czy League of Legends.

Gdy w grę wchodzą pieniądze, również w sporcie wirtualnym dochodzi do tych samych nieetycznych działań, jakie mają niekiedy miejsce w sporcie tradycyjnym. Czasami, przy okazji ważnych wydarzeń na arenie e-sportowej, pojawiają się informacje o ustawianych meczach czy nielegalnym dopingu.

Zasadniczą różnicą dzielącą sport tradycyjny i sport wirtualny jest brak barier dotyczących wieku zawodników w przypadku tego drugiego, co wiąże się z brakiem wymagań sprawności fizycznej do jego uprawiania. Czy stawianie zawodników e-sportowych na tej samej półce z osobami wylewającymi godzinami pot na siłowniach czy boiskach, usiłującymi przezwyciężyć własne słabości jest w jakiś sposób krzywdzące dla tradycyjnych sportowców? Czy umniejsza to ich wysiłkom poświęconym na osiągnięcie sukcesu? Co wy sądzicie na ten temat?
źródło: własne

Komentarze (2):

Skaza
0
13.09.2015, 19:46 Użytkownik, komentarzy: 3123 newsów: 0

Dla mnie sprawa jest prosta i uważam e-sport jako pełnoprawny sport, chociaż wiele osób, szczególnie ze świata sportu czysto fizycznego, wyśmiewa wręcz takie stwierdzenie. Sport to rywalizacja i dążenie do perfekcji w swojej dziedzinie. Na pewno trzeba mniej się poświęcić niż w przypadku sportu fizycznego, ale to wciąż są tysiące godzin spędzone na szlifowaniu własnych umiejętności, planowaniu i dobieraniu taktyk do przeciwnika. Można być rewelacyjnym graczem w LoLa czy CSa, jednak bez włożenia w to części siebie i zrezygnowania z wielu istotnych dla życia elementów dochodzi się na szczyt. Szczególnie w momencie w którym wchodzić na scenę zaczynają duże pieniądze, a presja ze strony sponsorów i kibiców daje się we znaki. Można wejść na szczyt i z niego zlecieć. E-sport nie wybacza tak samo jak każdy inny sport. Poza tym, e-sport staje się coraz popularniejszy i za jakiś czas nawet ci, którzy się z niego śmieją, będą musieli traktować go na poważnie.

Bredkom
+1
13.09.2015, 19:45 Użytkownik, komentarzy: 1924 newsów: 65

Rzeczywiście na pierwszy rzut oka sport i e-sport mają wspólną tylko nazwę, a i tu jest rozróżniający przedrostek. Elektroniczna rywalizacja to postęp, który niedługo dorówna, a może i wyprzedzi popularność "fizycznych " dyscyplin sportowych.

klubMPbramki
1Liverpool297766-25
2Man City296379-26
3Leicester City295361-29
4Chelsea315353-40
5Burnley304434-41
6Man Utd274342-28
7Arsenal294242-39
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Fikayo Tomori10
5N'Golo Kante10
6Jorginho10
7Christian Pulisic02
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Crystal Palace
2:3
Chelsea
Crystal Palace - Chelsea
W. Zaha 34`
C. Benteke 72`
O. Giroud 6`
C. Pulisic 27`
T. Abraham 71`
7.07.2020, 18:00
Panel kibica
osób online
17253
aktywnych
uzytkowników
32082
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%
34 odpowiedzi