Solą po oczach [#17] Święte krowy

14.02.2019, 17:17 salonnier
Po ostatnich poczynaniach Chelsea, dziennikarze, eksperci oraz kibice potraktowali Maurizio Sarriego serią krytycznych komentarzy. Włoch był obarczany za dokonywanie nieprawidłowych zdaniem wielu wyborów kadrowych czy taktycznych. Jednym słowem, przez pewien czas całe zło świata przypisywano emu i tylko jemu.

Na wstępie należy zaznaczyć, że także wyżej podpisany nie omieszkał skierować pod adresem Maurizio Sarriego wielu gorzkich słów, co miało miejsce na tychże łamach. Niniejszy tekst nie ma na celu odwołania wcześniej napisanych słów, a raczej zachętę do spojrzenia na sytuację Chelsea z innej nieco perspektywy. Z czystej uczciwości poczuwam się do zwrócenia uwagi na problem, któremu padł, nie z własnej winy, obecny trener Niebieskich.

O pracy Maurizio Sarriego można pisać dużo. Nie sposób jednak zapomnieć, że za wyniki drużyny odpowiada nie tylko trener a także piłkarze. W przypadku drużyny ciężko jest wskazać konkretnego winowajcę, gdyż odpowiedzialność rozmywa się na 11 nazwisk. Trener jest jeden. Zespół ma więc przewagę, gdyż za ewentualne niepowodzenia kibice będą obarczać kolektyw.

Patrząc na to, co działo się w Chelsea na przestrzeni ostatnich lat, można odnieść wrażenie, że piłkarze wykorzystują swoją uprzywilejowaną sytuację i nie mają litość dla trenerów, którzy im się, krótko mówiąc, nie podobają. Jose Mourinho zdołał poprowadzić The Blues do mistrzostwa kraju, by kilka miesięcy później stracić posadę. Później tę samą drogę przeszedł Antonio Conte, przy czym Włochowi udało się przetrwać dwa pełne sezony. Co ciekawe, na koniec swojej przygody ze Stamford Bridge zdołał wygrać jeszcze Puchar Anglii, czyli był to spory sukces, ale nawet to nie pomogło mu w uratowaniu posady.

Można odnieść wrażenie, że w Chelsea to piłkarze rządzą klubem. Dwóch poprzednich trenerów wyraźnie zostało zwolnionych przez konflikt z piłkarzami i wiele wskazuje na to, że Maurizio Sarri również padnie ofiarą kaprysów szatni londyńskiego klubu. Jest to rzecz absolutnie nie do zaakceptowania. Głęboki niesmak budziło we mnie latem czytanie medialnych doniesień mówiących o tym, że Willian będzie chciał odejść z Chelsea, jeśli Antonio Conte dalej będzie jej trenerem. Nie zdziwiłbym się, gdyby więcej zawodników podzielało takie stanowisko. Zarząd padł jednak ofiarą własnej filozofii i doprowadził do sytuacji, w której stał się zakładnikiem własnych piłkarzy. Ktoś na górze nie pomyślał, że jak raz okaże się uległość, to zostanie to wykorzystane w przyszłości. W futbolu na najwyższym poziomie nie można pozwolić sobie na takie zachowanie.

Nie ulega wątpliwości, że złą atmosferę w szatni Chelsea wywołują poszczególne nazwiska. Patrząc na boiskową postawę, najbardziej pod tym względem wyróżnia się Willian, a jego reprezentacyjny kolega David Luiz również ma mentalność małego dziecka i nie potrafi panować nad swoimi emocjami. Jeśli ich zachowanie na boisku pozostawia wiele do życzenia, to można przypuszczać, że w szatni również nie pomagają w utrzymaniu wysokich morale. Jednym słowem, Chelsea ma w swoich szeregach kilku zawodników, którzy psują atmosferę i negatywnie wpływają na podejście całego zespołu. Oczywiście, udowodnienie tego jest bardzo trudne, ale uważna obserwacja wypowiedzi i zachowań przez dłuższy czas, pozwala na wysnucie takich właśnie wniosków. Z jakichś powodów zarząd Chelsea nie decyduje się jednak na oczyszczenie szatni z toksycznych elementów, co nie wróży dobrze na przyszłość.

Nie jestem obrońcą Maurizio Sarriego i podobnie jak wiele osób mam mu wiele do zarzucenia. Nie zmienia to jednak aktu, że jest on trenerem i piłkarze powinni pokornie wypełniać jego polecenia. Tak jak pisałem wcześniej, żaden trener nie nakazuje swoim piłkarzom grać tak, żeby przegrali. Ambicja, hart ducha i waleczność to cechy, które można zachować nawet mimo najgorszej taktyki. Coraz więcej wskazuje na to, że Sarri nie zdoła wypełnić swojego kontraktu i zostanie zwolniony przed jego upływem. Jeśli tak się stanie, a w szatni Chelsea nie dojdzie do gruntownych zmian, biada kolejnemu śmiałkowi, który podejmie wyzwanie pt. kopanie się z koniem... tzn. świętymi krowami.
klubMPbramki
1Liverpool246757-20
2Man City235161-23
3Leicester City244755-25
4Chelsea264141-33
5Arsenal253838-33
6Man Utd243633-25
7Burnley263531-36
ZawodnikBA
1Tammy Abraham70
2Mason Mount30
3Olivier Giroud10
4Fikayo Tomori10
5N'Golo Kante10
6Jorginho10
7Christian Pulisic02
pokaż całą tabelę ligową pokaż całą tabelę strzelców
Internetowy Sklep Sportowy

ChelseaLondyn.pl - obserwuj nas na Twitterze
Następny mecz
Chelsea
:
Brighton & Hove Albion
Chelsea - Brighton & Hove Albion
24.02.2019, 13:00
Stamford Bridge (London)
pokaż cały terminarz
Poprzedni mecz
Chelsea
4:0
Everton
Chelsea - Everton
M. Mount 14`
Pedro 21`
Willian 51`
O. Giroud 54`
8.03.2020, 15:00
Stamford Bridge (London)
Panel kibica
osób online
17251
aktywnych
uzytkowników
32082
dodanych
aktualności
Piłkarski sklep kibica Manchester City Nieoficjalny polski serwis The Foxes FanZone
Co sądzisz o zakazie transferowym nałożonym na Chelsea?
UEFA postąpiła niesłusznie14,71%
Prawidłowe działanie UEFA5,88%
Słuszcznie czy niesłusznie, ale może i dobrze się stało, bo dzięki temu szansę mogą dostać wychowankowie44,12%
Chelsea będzie miała przez to spore problemy ze skompletowaniem mocnej kadry na następny sezon17,65%
Chelsea nic na tym nie straci, bo zamiast kupować nowych zawodników, da szansę tym, którzy aktualnie przebywają na wypożyczeniu17,65%
34 odpowiedzi